Burmistrz Góry Kalwarii reaguje na decyzję PKS Polonus

Dodano: 8 grudnia 2023; GoraKalwaria.net Burmistrz Góry Kalwarii Arkadiusz Strzyżewski wydał oświadczenie w sprawie planowanego zawieszenia kursów autobusów PKS Polonus na linii Góra Kalwaria - Warszawa.


News will be here

Konrad Pisarek, członek zarządu PKS Polonus poinformował, iż "trudna sytuacja w kraju spowodowana sytuacją międzynarodową (konflikt na Ukrainie), inflacją, wzrostem kosztów prowadzonej działalności, głównie płac i nośników energii, przy jednocześnie pogłębiającym się spadku ilości przewożonych pasażerów, w efekcie doprowadziła do sytuacji, że nie będziemy w stanie dłużej realizować komunikacji na obowiązujących zasadach". – Dalsze utrzymywanie linii, przy braku dofinansowania samorządów lokalnych, skutkuje z naszego punktu widzenia, jedynie słuszną decyzją, zawieszeniem z dniem 01 stycznia 2024 roku połączeń do Warszawy – dodał.

Oświadczenie burmistrza w sprawie zawieszenia kursów przez PKS Polonus

Do informacji o zawieszeniu kursów odniósł się w piątek burmistrz Góry Kalwarii Arkadiusz Strzyżewski. Oto treść jego oświadczenia:

Szanowni Państwo,

z dużym zaskoczeniem odczytałem datowane na 6 grudnia 2023 r. oświadczenie Zarządu Przedsiębiorstwa Komunikacji Samochodowej Polonus S.A., zapowiadające zawieszenie z dniem 1 stycznia 2024 r. ruchu pasażerskiego autobusów spółki na trasie Góra Kalwaria – Piaseczno – Warszawa. Moje zdumienie jest tym większe, że PKS Polonus S.A. w ogóle nie sygnalizował w bieżącym roku problemów, o których informuje w oświadczeniu. Nie odbyło się również żadne spotkanie władz gminy Góra Kalwaria z przedstawicielami PKS Polonus S.A. na ten temat. Dziwi to tym bardziej, że gmina współpracuje ze spółką w zakresie linii GK1 z Brzumina do Solca.

Zarząd PKS Polonus S.A., jako podmiot w 100 proc. należący do Skarbu Państwa, musi zdawać sobie sprawę, że gminę obowiązuje ustawa o zamówieniach publicznych. Oznacza to, że władze gminy, dowiadując się o zmianach w komunikacji autobusowej mających nastąpić za niespełna miesiąc, nie są w stanie w tak krótkim czasie podjąć w pełni skutecznych działań zmierzających do zapewnienia mieszkańcom komunikacji na trasie Góra Kalwaria – Piaseczno – Warszawa, która w pełni zastąpi wycofane przez PKS Polonus S.A. kursy autobusowe.

Jako samorząd gminy stale staramy się rozwijać komunikację publiczną ułatwiającą przede wszystkim dojazd w kierunku stolicy oraz coraz silniejsze jej powiązanie z transportem publicznym aglomeracji warszawskiej. Jest to naturalny kierunek, wyczekiwany również przez mieszkańców gminy, zainteresowanych dogodnymi połączeniami i wygodnymi podróżami, najlepiej na podstawie jednego biletu. Są to jednak działania czasochłonne i kosztochłonne, których kształt w dużym zakresie zależy od naszego strategicznego partnera – miasta stołecznego Warszawa, do którego należy Zarząd Transportu Publicznego. Obecnie prowadzimy rozmowy z ZTM, które liczymy, że odniosą skutek najwcześniej w drugiej połowie 2024 r., kiedy kończą się obecnie obowiązujące umowy na przewozy pasażerskie.

Deklaruję, że mimo tak krótkiego czasu do zapowiadanego zawieszenia kursów PKS Polonus S.A., podejmę wszelkie działania, aby zapewnić mieszkańcom dogodny dojazd do szkoły, na studia i do pracy na trasie z Góry Kalwarii przez Piaseczno do Warszawy. Już na najbliższy poniedziałek 11 października zaprosiłem Prezesa PKS Polonus S.A. na rozmowy na temat zaistniałej sytuacji. Pilnie będę się spotykał również z innymi przewoźnikami.

Ponadto, ponieważ PKS Polonus S.A. jest w 100 proc. własnością państwową, zwrócę się o interwencję poselską w tej sprawie. Skoro bowiem istnieją fundusze państwowe na wznowienie zlikwidowanych, nierentownych kursów, uważam że powinny znaleźć się także środki na zapewnienie funkcjonowania istniejących połączeń, które są niekiedy jedyną możliwością dotarcia do szkoły czy pracy dla setek mieszkańców gminy.

Arkadiusz Strzyżewski
Burmistrz Miasta i Gminy
Góra Kalwaria
Dodaj swój komentarz

Imię (pseudonim):

Treść:

Komentarze (30)

kora

Data: 8 grudnia 2023, 16:19 Jak zawsze tylko gaszenie pożaru, a inne możliwości??

Jarek

Data: 8 grudnia 2023, 16:59 To nie wojna na Ukrainie jest powodem tego że jest kryzys w naszym kraju. Tylko polityków.. za rząd Polonusa chyba nie stety nie myśli...

Killzone

Data: 8 grudnia 2023, 21:02
A pan burmistrz jak zawsze zaskoczony.

Panie Burmistrzu

Data: 9 grudnia 2023, 02:25 Interesują nas tylko połączenia na jednym bilecie i to miesięcznym.
A dlaczego...Jeżeli wykupuję dziecku miesięczny bilet ...to dziecko powinno się poruszać w gminie wszystkimi środkami transportu komunikacji gminy, na terenie gminy i z niej do gmin ościennych na tym bilecie. To chyba normalne, że nikt nie chce płacić dwa razy za to samo . Jeżeli ludzie mogą kupić bilet na miesiąc z góry do Warszawy na połączenia typu ,, L'' to kto normalny będzie płacił za Polonusa.Wynik tego jest taki, że L-ki jeżdżą przepełnione a Polonusy puste..brawo gmina za zarządzanie.Dziękujemy. Jeden bilet=wszystkie dojazdy =więcej chętnych na podróżowanie komunikacją publiczną. PKS = PKP =MZK i tym podobne...Przecież z Warszawy ,Piaseczna ,Zalesia Górnego, Konstancina przyjeżdżają do nas do pracy ,szkół itp i na odwrót i wasza w tym głowa, żeby znaleźć wspólne rozwiązanie...komunikacja to podstawa rozwoju...pozdrawiam.

Ona

Data: 9 grudnia 2023, 07:31 Może po tylu nie spełnionych obietnicach, pan burmistrz stanie na wysokości zadania i zrobi coś dla mieszkańców, dzięki którym zasiada na tym stanowisku. Rozmowy z ZTM, myślę że mniej spotkań rady z kolacyjkami za które my mieszkańcy płacimy i umowa z ZTM jest. Autobus z Warki- brud, smród tylko ceny biletów rosną.

Gaga

Data: 9 grudnia 2023, 10:30 Poniedziałek 11 października to chyba już minął!

Inka

Data: 9 grudnia 2023, 11:29 Potrzebny bardzo polonus nawet w niedzielę ludzie nie utrudniajcie życia!

monika bartys

Data: 9 grudnia 2023, 16:10 zamiast biegać pan burmistrz przejechał sie by polonusem :/

Ja

Data: 9 grudnia 2023, 17:07 Linia GK1 to też była porażka. Co z tego że do południa dwa połączenia i po południu dwa, skoro jeśli nikt po południu nie jechał to autobus zawracał w Czersku? Więc z Brzumina można było się wydostać tylko dwa razy dziennie do południa.... Poza tym godziny nie sprzyjały ani dojazdom do szkoły ani do pracy. Cóż, znowu pozostaje własne auto albo piechotą...i to jest centralna Polska? I cóż że moje dziecko posiada bilet metropolitalny, skoro do Góry Kalwarii musi "jakoś" dotrzeć? Tylko jak???

Bóg Gniewu

Data: 9 grudnia 2023, 17:24 Przecież połączenie z Góry Kalwarii do Warszawy jest. Linia 742 i ewentualnie L-ki. To w czym problem?

Mieszkanka Baniochy

Data: 9 grudnia 2023, 20:33 Pan Burmistrz tylko się lansuje na zdjęciach wraz ze swoją świtą . Soltysi obiecują na zebraniach cuda wraz z zastępca Bajem a to wszystko pic na wodę . W samej Baniosze jest 3 sołtysow I nie można się o nic doprosić. Na obietnicach się kończy. Burmistrz wysprzedał całe tereny pod magazyny i Baniocha nic z tego nie ma , ale za to w Górze robi się wszystko . Wydawać na balety i kolacyjki pieniądze są zawsze . Urząd to dno.

Asior

Data: 9 grudnia 2023, 20:50 Spotkanie odwołane jednak nie będzie autobusów tylko rowerki dla chętnych. Wigry 4. Chętnych zapraszam do pani Renatki do urzędu gminy.

oldman

Data: 9 grudnia 2023, 21:56 Mistrzu kombinuj. To nie to samo co ustalenie koloru bieżni na stadionie czy odpalenie choinki na rynku.

Stan

Data: 9 grudnia 2023, 22:18 Za darmo wynajmę teczkę na gwiazdkę burmistrzowi.
.

Moeszkaniec

Data: 10 grudnia 2023, 07:45 I tak nic nie zrobi. Jak zawsze obiecanki cacanki. Na szczęście wybory idą i może w końcu wygra ktoś kompetentny nie mający przydupasów w postaci PW I PCH

iq

Data: 10 grudnia 2023, 23:13 Pewien Żymianin kiedyś wybudował prostą kolejkę z GK do Piaseczna. To mądra rzecz była.
Później ktoś ją zlikwidował.
Gdyby nie to, to dziś GK byłaby sporym, rozwiniętym miastem. Teraz ani pociągu (to co jedzie na okrętkę to nie to o co chodzi) ani szybkiej drogi. Środkiem niczego się stajemy. Rowerem nie dojedziemy do pracy. Nie wszyscy zmieścimy się w urzędzie.

Do Burmistrza

Data: 11 grudnia 2023, 09:18 Brawo Brawo Brawo

mieszkaniec

Data: 11 grudnia 2023, 11:55 drodzy, przecież burmistrza nie można oskarżać o to, że jakaś spółka - notabene państwowa, która powinna służyć obywatelom, zachowała się w taki sposób. Może niektóre przejazdy były nierentowne, ale w godzinach porannych i powrotów ze szkół i z pracy, to raczej nikt nie dokładał do interesu. Jak się okazuje to nie tylko w "puszczy" nie będzie możliwości podróżowania, ale nawet 30 km od Warszawy będzie problem. PiS jeszcze nie oddal władzy, a już się wszystko sypie. Miejmy nadzieję, że jakiś przedsiębiorczy mieszkaniec GK otworzy prywatną linię i zaspokoi nasze potrzeby. Niestety to też pokazuje w jakiej kondycji są polskie przedsiębiorstwa i jaką spuściznę pozostawia po sobie odchodząca władza, a to dopiero początek (NBP, który przed wyborami obiecywał 6 mld. zysku w 2024 r., teraz przewiduje 20 mld. zł straty - cuda jakieś czy co?).

nsz

Data: 11 grudnia 2023, 13:05 @mieszkaniec
była prywatna linia przez Konstancin, ale burmistrz stwierdził, że będzie dopłacał ZTMowi, za to, że będzie dojeżdżał do Góry. Przez nieuczciwą konkurencję linia padła.
Polonus też chciałby dopłaty, a w porównaniu do ZTMu to będą grosze. Za nową linię przez Piaseczno ZTM krzyknie grubo ponad bańkę.

Abu

Data: 11 grudnia 2023, 13:34 Ciekawe o jakim rozwoju transportu publicznego pisze burmistrz bo jak na razie z każdym rokiem jest co raz gorzej. Dopóki Polonus chciał jeździć wszytko było ok dla burmistrza, który nie tykał tematu - teraz nagle jest zaskoczenie i gaszenie pożaru. W Górze co raz więcej bloków więcej mieszkańców tylko wydostać się nie ma jak.

z Brześc

Data: 11 grudnia 2023, 13:38 @nsz
Bzdury Waść piszesz.
Ta prywatna linia pojawiła się w miejsce dwóch kursów zlikwidowanych przez PKS, na początku lat 90-tych.
Prywaciarz zakończył jazdy w 2010 roku a ZTM jest od 01 września 2011 roku. Na początku połowa kursów ZTM-u kończyła się w Brześcach, reszta jechała do Góry. Po kilku miesiącach (od lutego 2012) wszystkie kursy kończyły się Górze. PKS stopniowo likwidował swoje kursy przez Konstancin a 10 marca 2012 zakończył działalność na tej trasie.

Mariolka

Data: 11 grudnia 2023, 14:05 Polonus, serio? Od stycznia kończą kursy z Góry Kalwarii do Warszawy? Bez sensu! To jest dramat, ludzie będą mieli problemy z dojazdem do pracy. Ktoś tu nie ogarnia, i to porządnie.

mieszkaniec

Data: 11 grudnia 2023, 14:25 tak czy inaczej trzeba coś z tym zrobić. Mieszkańcy nie mogą zostać bez komunikacji

Stary mieszkaniec

Data: 11 grudnia 2023, 18:20 Już kilka razy pisalem o trasie do Warszawy przez Banioche. Ktos wpadl na pomysl stworzyć linie GK1 z Czerska do Solca?. A Solca dalej czym. Pisalem po co finansowac Polonusa te pieniadze nalezalo wylozyc na linię ztm do Mysiadla. Ale Burmistrz organizuje sportwe zawody by ludzie nie mysleli jak dojechac do pracy, szkoly lekarza. Kon

monika bartys

Data: 11 grudnia 2023, 19:28 za pozno ! dziękujemy już temu burmistrzowi :) niech sobie biega dalej

Andrzej

Data: 12 grudnia 2023, 01:02 Ztm niech zrobią to najlepsze rozwiązanie ,jeden bilet warszawa ,Góra kalwaria

ppp

Data: 12 grudnia 2023, 07:22 pomysł z przesiadką w Mysiadle to głupota. tylko bezpośrednie połączenie. problem jest taki, że ztm będzie chciał, żeby taka linia zatrzymywała się na każdym przystanku. 709 jedzie 40 minut do Piaseczna z Wilanowskiej. PKS 20 minut.

do ppp

Data: 12 grudnia 2023, 10:42 Człowieku 20 minut to jeździł 6 lat temu, zatrzymałeś się w czasie. Teraz jeździ dłużej.

ppp

Data: 13 grudnia 2023, 07:30 709 ma 23 przystanki z Piaseczna do Wilanowskiej. Polonus 5. 709 jedzie w szczycie 40 minut mając kilkanaście przystanków więcej. Polonus jedzie maks 25 minut w szczycie, czasami uda się w 20.
Jeżeli zrealizują debilny pomysł, że z Góry z przesiadką w piasecznie, to nie dość, że czas jazdy wydłuży się o 20 minut, to jeszcze dojdzie czas przesiadki, przy dobrych wiatrach 10 minut, a jak się nie ułoży, to dłużej. Czyli minimum 30 minut dłuższy czas przejazdu.
Tylko bezpośredni przyśpieszony bezpośrednio do Warszawy.

Mieszkanka

Data: 13 grudnia 2023, 09:50 Burmistrz myśli, że każdy biegać może i do roboty dobiegnie. Lansuje się bieganiem. Nic dla góry nie zrobił.