Czy rolety solarne sprawdzają się w oknach dachowych?

Dodano: 18 sierpnia 2022; Okna dachowe znajdują zastosowanie najczęściej w budynkach o spadzistym dachu. Nie zawsze są przeznaczone do użytku na poddaszach użytkowych, dlatego już na etapie zakupu należy się zastanowić nad charakterem poddasza i, biorąc pod uwagę użyteczność tego pomieszczenia, wybrać najlepsze dla siebie rozwiązanie. Warto również przemyśleć kwestię sposobu osłonięcia okien, aby ograniczyć nasłonecznienie i przegrzewanie poddasza, które ze względu na swoje położenie w budynku jest narażone na bezpośrednie działanie słońca. Jednym z rozwiązań jest montaż rolet solarnych, które są nie tylko bardzo skuteczne w zatrzymywaniu promieni słonecznych, ale również oferują unikalne rozwiązania systemowe. Czy rolety solarne sprawdzą się w oknach dachowych?

Funkcje okien dachowych

Okna dachowe, ze względu na swoje przeznaczenie, są wyjątkowo narażone na działanie negatywnych czynników zewnętrznych. Odpowiadają za właściwe doświetlenie poddasza, dlatego tak ważne jest dobranie odpowiedniego rozmiaru przeszklenia. Jeśli na poddaszu nie ma możliwości montażu okien w kilku miejscach, wybierzmy zatem rozwiązanie dużej powierzchni przeszklonej skupionej w jednym miejscu. Dzięki temu możliwe będzie dostateczne oświetlenie pomieszczenia znajdującego się na poddaszu. W celu zapewnienia komfortu użytkowania producenci okien dachowych oferują różne rozwiązania, będące sporym udogodnieniem dla użytkowników. Chodzi tu przede wszystkim o różne możliwości otwierania, dzięki czemu możemy wybrać okna dachowe obrotowe, uchylno-obrotowe, okna balkonowe czy okna dachowe o podwyższonej osi obrotu. Wybierajmy okna dachowe tak, aby nie tylko zapewnić odpowiedni stopień nasłonecznienia w ciągu dnia, ale również wspomóc pracę prawidłowo działającej wentylacji grawitacyjnej. Dlatego ich wybór nie może być przypadkowy, ale poparty analizą wielu czynników wpływających na użyteczność.

 

Refleksole, żaluzje fasadowe, a może rolety solarne?

Wśród właścicieli budynków jednorodzinnych największym zainteresowaniem cieszą się rolety zewnętrzne. Ich producenci oferują wiele nowoczesnych rozwiązań, wpływających na jakość produktu oraz jego funkcjonalność i na samo użytkowanie. W blokach i budynkach wielorodzinnych zdecydowanie częściej montuje się rolety wewnętrzne, a to ze względu na łatwość montażu i brak konieczności ubiegania się o pozwolenie na montaż we Wspólnocie mieszkaniowej. W porównaniu jednak z osłonami zewnętrznymi, nie dają one tak dużej ochrony przeciwsłonecznej i nie oferują tylu udogodnień użytkownikom. Różnice między tymi rodzajami osłon okiennych zaczynają się już na etapie produkcji - rolety zewnętrzne są produkowane z bardzo trwałego i odpornego na uszkodzenia aluminium, malowanego proszkowo, natomiast rolety wewnętrzne wykonuje się z tkanin naturalnych lub sztucznych - na przykład w przypadku rolet rzymskich, drewna, tworzywa sztucznego czy bardzo cienkiego aluminium (w przypadku żaluzji aluminiowych).

Producenci rolet zewnętrznych oferują różne rodzaje produktu, w pełni dostosowanych do naszych potrzeb i możliwości. Największą popularnością wśród nich cieszą się refleksole i żaluzje fasadowe, które ze względu na długą obecność na rynku zdążyły zyskać dużą rozpoznawalność. Stosunkowo nowym rozwiązaniem są rolety solarne, które różnią się od pozostałych systemów okiennych przede wszystkim zasadą działania mechanizmu i sposobem zasilania jego pracy.

 

Rolety solarne w oknach dachowych


Sercem mechanizmu rolety solarnej jest ukryty w kasecie rolety panel fotowoltaiczny, który ma za zadanie pobieranie energii z promieni słonecznych. W ten sposób pobrana energia jest gromadzona w baterii słonecznej, która znajduje się w panelu fotowoltaicznym. Stanowi ona całkowite źródło energii potrzebnej do sprawnej pracy osłony, co uniezależnia cały system od tradycyjnych dostaw energii elektrycznej. Sterowanie roletą solarną odbywa się za pomocą pilota radiowego lub czujnika natężenia światła słonecznego i temperatury, dzięki czemu system staje się w pełni samowystarczalny, zautomatyzowany i niezależny od pracy innych urządzeń. Rolety solarne występują w takiej samej różnorodności wymiarów, jak żaluzje fasadowe czy refleksole. Dzięki możliwości zamówienia produktu w konkretnym rozmiarze, możemy dopasować system do konkretnego okna, również dachowego. Ich montaż nie jest skomplikowany, ale wskazane jest aby przeprowadził go wykwalifikowany monter.