Ta strona wykorzystuje pliki cookie do analizowania ruchu i mierzenia skuteczności reklam.
Dowiedz się więcej ZGODA


Edukacja – czyli w trosce o przyszłość młodych mieszkańców Góry Kalwarii

Dodano: 9 grudnia 2018; Zapraszamy do lektury kolejnego artykułu doktora Jana Rokity z cyklu Moja Góra Kalwaria.

Zapewnienie odpowiednich warunków kształcenia dla przyszłych pokoleń mieszkańców gminy Góra Kalwaria powinno być priorytetem dla każdej władzy. Jednocześnie działania i zabiegi w tym kierunku podejmowane ze strony włodarzy miasta nie powinny się ograniczać jedynie do zapewnienia odpowiedniej infrastruktury sportowej i szkolnej. Planowane i realizowane w ciągu najbliższych lat zadania inwestycyjne gminy w postaci budowy np. nowego skrzydła Szkoły Podstawowej w Czersku czy Szkoły Podstawowej nr 2 w Górze Kalwarii są bardzo potrzebne i zasługują na całkowite uznanie nie wyczerpują jednak listy potrzeb związanych z edukacją.

Warto również mówić o edukacji w kontekście świadomego kreowania przez włodarzy gminnych wrażliwości młodego pokolenia na zachowane do dziś ślady historii. Z całą pewnością w szkołach podlegających gminie powinno się zadbać o przeprowadzenie cyklu zajęć prezentujących w ciekawy sposób historię miasta poprzedzonych lub też uzupełnionych o cykl spacerów historycznych. Istotną rolę w realizacji powyższego postulatu mógłby np. odegrać pracownik Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej. W 2019 roku z funduszy Budżetu Obywatelskiego z inicjatywy Piotra Rytko zostanie wytyczona siec miejskich szlaków turystycznych, których integralną częścią będą tablice informujące o historii zabytków Góry Kalwarii. Powyższe szlaki powinny pomóc w odkryciu pamiątek świadczących o bogatej przeszłości naszego miasta nie tylko turystom przybywającym do naszego miasta, lecz przede wszystkim właśnie jej młodym mieszkańcom. Z pewnością jest to również wielkie wyzwanie dla nauczycieli historii czy geografii.

Nie można zapominać także iż edukacja to nie tylko czas spędzony w szkole lecz również poza nią. Poprzez promocje alternatywnych form spędzania wolnego czasu gmina również wykazuje troskę o właściwą przyszłość młodego pokolenia. Uważam, iż inicjatywy takie jak chociażby funkcjonujące przy Gminnym Ośrodku Kultury: pracownia modelarska czy też skupiające miłośników malarstwa (bez względu na wiek) stowarzyszenie „Communio Graphis”  założone przez śp. Stefana Lisowskiego zasługują na dalsze wsparcie. Warto również zastanowić się nad umożliwieniem naszej młodzieży rozwijania innego rodzaju zainteresowań.

Przede wszystkim jednak uważam, iż działania gminy w zakresie edukacji powinny wychodzić naprzeciw oczekiwaniom gminnych nauczycieli i dyrektorów. Dlatego właśnie tak bardzo ważna pozostaje współpraca z jednej strony pomiędzy włodarzami gminnymi z drugiej zaś dyrektorami szkół. Przy czym pierwsza ze stron nigdy nie powinna wykorzystywać swej przewagi i nadrzędnej pozycji, lecz uważnie wsłuchiwać się i realizować potrzeby i oczekiwania kadry nauczycielskiej oraz samych rodziców. Bez takiego właśnie podejścia prawidłowa realizacji zadań edukacyjnych będzie niemożliwa.

Jan Rokita

Doktor Nauk Historycznych Wydziału Nauk Historycznych i Społecznych Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie

Przewodniczący Rady Miejskiej Góry Kalwarii
Dodaj swój komentarz

Imię (pseudonim):

Treść:

Komentarze (25)

Nad miastem

Data: 9 grudnia 2018, 10:54 Komentarz został ukryty z powodu naruszenia zasad komentarzy.

Adam

Data: 9 grudnia 2018, 11:10 Gdzie rozbudowa szkoły w kątach? Miała być a ponoć już nie będzie poniewaz nie ma pieniedzy bo ścieżki rowerowe są ważniejsze od szkoły i przedszkola!

Tomasz Nocuń

Data: 9 grudnia 2018, 11:25 Pracownia modelarska ? Communio Graphis ? To jest propozycja dla młodzieży ?
Jakiej ? Tej z kółek różańcowych ? Tak jak szkoły chcecie dobie hodować posłusznych podatników. Historię tworzą buntownicy i wizjonerzy a nie duchowe karły karmione Narodowo- Katolickąją papką. Zamiast wtłaczać na siłę młode umysły w utarte koleiny zapewnicie im warunki do swobodnego rozwoju. Pozwólcie im się buntować, nauczcie mówić nie i tańczyć pogo. Wtedy zobaczycie ich piękne umysły.


wyborca

Data: 9 grudnia 2018, 13:00 Jakie nowe zwyczaje panuja zeby ciagle uzywac tytulow naukowych juz wszyscy wiemy ze to jest pan doktor licza sie efekty pracy .Zaczyna to sie robic z tego kabaret.

wyborca II

Data: 9 grudnia 2018, 15:59 Widać przede wszystkim \"parcie na szkło\". W tm przypadku szkło obiektywu. Proponuję Panu Przewodniczącemu wyjść z kompetencji Burmistrza i zająć się kompetencjami Przewodniczącego. Zwłaszcza po wyborczej porażce w Burmistrzem.

Zły !

Data: 9 grudnia 2018, 16:16 @Adam
Piszesz o szkole i jej rozbudowie.
W Kalwarii za liceum powstała bieżnia 100m .
Czy to cudo ktoś odebrał ?
Zeskok prosto w płot.
Czy w mieście nie ma totalnej opozycji ,kapować wszystko: ścieżki rowerowe, boiska zamknięte przed uczniami ,kanalizacje pozapłacane przez ndywidualnych mieszkańców,niech oddają unijne pieniądze.

A

Data: 9 grudnia 2018, 17:06 Do Adam: tez słyszałam ze Góra Kalwaria Dla rowerów słowa burmistrza

DORKA

Data: 9 grudnia 2018, 17:25 Szanowny Panie Doktorze, może zaprzestałby Pan lansowania swojej osoby, a wziął się za konkretne działanie. Pana funkcja zrodziła się z konieczności politycznej, po prostu nie było przeciwstawnej większości dla poprzedniej władzy, stąd Pański wybór na Przewodniczącego Rady Miejskiej. Pańskie tytuły i wykształcenie to Pana prywatna sprawa. Utytułowanych doktorów z kilkoma fakultetami jest w Górze Kalwarii sporo, ale się z tym nie obnoszą. Po prostu dorośli do swego wykształcenia, mają klasę i bardzo dużo pokory. Panu tego brakuje niestety. Jedyne wytłumaczenie to młody wiek i brak doświadczenia. Musi się Pan jeszcze bardzo dużo nauczyć i zdać wiele egzaminów, w tym ten najważniejszy - egzamin z życia. To, o czym Pan pisze jest oczywiste i znane, przynajmniej tym, którzy interesują się choć trochę swoim miastem. Obawiam się, że szybko się Pan wszystkim znudzi. Proszę się zająć tym, co leży w Pana kompetencjach i pozwolić działać nowemu Burmistrzowi. Gdyby mieszkańcy widzieli Pana w tej roli, to inny byłby wynik wyborów. Jak widać, za dużo tego zaufania Pan nie miał. Proszę to przyjąć z pokorą, każdy powinien znać swoje miejsce w szeregu. Po czynach się poznaje prawdziwego pasjonata, a nie po opowiadaniu o czynach. Mimo wszystko życzę Panu dużo sukcesów we wdrażaniu tego, o czym Pan pisze. Z wyrazami szacunku -starsza koleżanka też doktor (+ 2 dodatkowe fakultety)

wyborca

Data: 9 grudnia 2018, 21:31 Do DORKA super komentarz chyba temu czlowiekowi woda sodowa uderzyla ale mam nadzieje ,ze w radzie sa ludzie myslacy i podziekuja temu doktorowi widac zero doswiadczenia i to na kazdym szczeblu.

do Tomasz Nocuń

Data: 10 grudnia 2018, 00:37 Artyści są bardziej wysportowani niż inne grupy społeczne. Oni dbają zarówno o umysł jak i ciało. Po drugie cały czas prosisz o coś na kolanach, nie dając nic w zamian. Wstań z tych kolan i daj jakiś pomysł. Powiedz co chcesz, bardzo mnie interesuje czego życzy sobie zbuntowany mieszkaniec.

Aneta

Data: 10 grudnia 2018, 20:52 Chyba Pan zapomniał o szkole i przedszkolu w Kątach, która powinna być priorytetem! W gminie Góra Kalwaria teren Kątów jest najchętniej wybieraną lokalizacja przez napływających ludzi. W dodatku duże inwestycje deweloperskie spowoduja w niedługim czasie napływ nowych dzieci do szkoły i przedszkola w Kątach. W szkole brakuje sal lekcyjnych, świetlicy. Dzieci w młodszych klasach zmuszone są chodzić na zmiany, a w związku z brakiem świetlicy często od rana czekają na lekcje na korytarzu, a w lato na dworzu w PEŁNYM SŁOŃCU!

hmm

Data: 10 grudnia 2018, 21:14
Skoro autor musi pisać te \"artykuły\", to my ich ... nie czytajmy i nie lomentujmy. Skoro \"musi\" pisać ... .

choinka

Data: 12 grudnia 2018, 08:49 Czasem odnoszę wrażenie, że niektórzy się z choinki urwali. Cykl zajęć i spacerów historycznych? A to przepraszam kiedy? Chyba w czasie wolnym, bo raczej wątpię, że nauczyciel zechciałby poświęcać cenna godzinę lekcyjną, gdzie na realizację bieżącego materiału jest bardzo mało czasu. Szkoły pękają w szwach, w niektórych dzieci nie mają nawet warunków do godnego zjedzenia obiadu. Priorytety są chyba oczywiste? Obietnice pięknie brzmią, zobaczymy, jakie będą czyny...

emeryt

Data: 12 grudnia 2018, 10:09 Może Jaśnie Wielmożny Pan Doktor przyjdzie do szkoły na Kalwaryjskiej ale o godzinie 7.30 i realnie zobaczy? Tak z godzinę tam się zatrzyma, nie na kawie u kierownika tylko jako obserwator? Nie wiem co Pana Doktora żona na to i gdzie do szkoły chodzą Pana dzieci [o której godzinie zaczynają naukę]- ale obserwacja byłaby wskazana. Czy o godzinie 7.45 Pana studenci też mają wykłady?

Qala

Data: 12 grudnia 2018, 10:53 Zwracam się do Pan Przewodniczącego Jana Rokity.

Proszę usunąć swoje banery wyborcze z okolicy szkoły w Cendrowicach - czas wyborów już minął.

LOBBY WARSZAWSKIE

Data: 13 grudnia 2018, 08:48 kolejny wielki reformator ktory nie ma pojecia ani o rozrywce ani o zyciu mlodych ludzi najlepiej panie rokita zrobisz pan jak pan ograniczysz wypowiedzi publiczne i swoje fantazje do minimum bo tylko mnie glowa boli od czytania takich wypocin ... dziekuje i nie pozdrawiam

Klop

Data: 13 grudnia 2018, 20:26 E doktor,
Kiedy znowu prowadzisz kabaret razem z burmistrzem na sesji?
Wole Was obejzec niz Ferdka i Halinę na Polsacie.

wyborca

Data: 14 grudnia 2018, 17:40 Brawo DORKA! Komentarz idealnie w punkt. Eseje to niech Pan dla uczelni pisze, a tu to niech Pan się wsłucha w rzeczywiste potrzeby mieszkańców i je realizuje.My sami wiemy jak mamy żyć, a nauczyciele wiedzą jak uczyć dzieci, a Pan i Rada niech się postara nam to ułatwić. Świat idzie w stronę komputeryzacji, automatyzacji, robotyzacji. Pracodawcy oczekują od pracowników pracy w wirtualnej rzeczywistości i cyberprzestrzeni. Proszę zejść na ziemię! Historię narodu trzeba znać ale to nie może być priorytetem. My nie chcemy skansenu tylko nowoczesnego miasta!

xxx

Data: 16 grudnia 2018, 07:09 Panie Doktorze, ect. , etc. , warto byłoby popracować nad stylem wypowiedzi, składnią i interpunkcją , ect.

Marysia

Data: 17 grudnia 2018, 10:09 Zwracam się do Doktora Rokity - może sprawi sam bądź jego koledzy, że na odcinku Moczydłów - Wólka Dworska powstanie wreszcie chodnik - wzdłuż ul. Wilanowskiej. Dzieci do przystanku autobusowego muszą chodzić jezdnią , brak pobocza. Na odcinku od sklepu do przystanku Wólka Dworska strach chodzić.

Pp

Data: 17 grudnia 2018, 18:44 Komentarz został ukryty z powodu naruszenia zasad komentarzy.

doktor-ant

Data: 20 grudnia 2018, 16:36 Czy Pan Doktor Nauk HUMANISTYCZNYCH mógłby się zapoznać z zasadami interpunkcji, jakie panują w polszczyźnie? Chwalenie się takim tytułem pod tak źle napisanym tekstem to wstyd.

zły

Data: 31 grudnia 2018, 22:28 Doktor ant ileż to przecinków zgubił pan Rokita, pewno ze trzy, toć to straszny skandal, trzeba powołać komisję śledczą, a jej przewodniczącą zróbmy dorkę, juź ci ona pokaże kto tu jest mądrzejszy.

xxx

Data: 18 stycznia 2019, 20:10 Edukacja naprawdę sięgnęła bruku. Doktor nauk humanistycznych i ... problemy z wysławianiem się.

Ja

Data: 26 stycznia 2019, 18:46 Zamiast pisać \"banialuki\", niech pan dr zajmie się ogromną przemocą w szkołach. Wszystkich, poczynając od podstawówki w Górze Kalwarii, Dobieszu, Czachówku itp. kończąc na średnich, a rozmawiając z rodzicami najwięcej pan się dowie, oni nie ukrywają tego, co się w szkołach dzieje.