Gorąca atmosfera na spotkaniu. Poszło o budowę biogazowni w Górze Kalwarii

Dodano: 23 maja 2023; Joanna Kuźmin-Wańkowicz W poniedziałkowe popołudnie w Ośrodku Kultury w Górze Kalwarii odbyła się dyskusja nad studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego w Mieście i Gminie Góra Kalwaria.


News will be here

Szczególne zainteresowanie i stanowczy sprzeciw mieszkańców wzbudził projekt budowy biogazowni, która miałaby powstać na terenie byłej strzelnicy. Mieszkańcy okolicznych terenów nie chcą takiej instalacji w miejscu, gdzie są lasy często wykorzystywane w celach rekreacyjnych, piękne, stare drzewa, zwierzęta, ptaki, a latem zlatują się żurawie. Obawiają się zanieczyszczonego powietrza oraz znacznego spadku zainteresowania osiedlaniem się na tych terenach.

Jak zatem pomysł powstania biogazowni komentują radni, którzy głosowali za uchwałą w tej sprawie?

Głos zabrała przewodnicząca rady miasta Aleksandra Fedynicz Komosa, tłumacząc, iż powstanie biogazowni miałoby na celu zaoszczędzenie pieniędzy mieszkańców na wywozie śmieci i ogrzewaniu. Ile dokładnie wynosiłyby te oszczędności? Nie wiadomo. Stosowne analizy nie zostały jeszcze ani zlecone ani zrealizowane, ponieważ żadna wiążąca decyzja w tej sprawie nie zapadła, a sama lokalizacja jest jedynie pomysłem. Radna tymi słowami uspokajała wzburzony tłum. Podkreśliła, iż sama była w takich biogazowniach w okolicach Mińska Mazowieckiego czy pod Poznaniem, aby na własne oczy zobaczyć, jak one funkcjonują i czy faktycznie utrudniają mieszkańcom życie.

Spotkanie nie miało jednak na celu przekonania mieszkańców, co do słuszności i zalet powstania takiego obiektu. Szefowa rady miasta obiecała, że i takie spotkanie się odbędzie. Widząc stanowczy sprzeciw mieszkańców zapowiedziała również, że na pewno ona, jak i jej koledzy z rady, nie zagłosują za powstaniem biogazowni w tym miejscu. Jak podkreśliła, celem radnych nie jest działać wbrew woli mieszkańców, a dla nich.

Na spotkaniu atmosfera była gorąca. Padały coraz to inne argumenty przeciwko budowie biogazowni.

Osoby przeciwne budowie biogazowni mają czas do 19 czerwca na złożenie wniosków argumentujących ich sprzeciw. Takie wnioski można składać drogą mailową na adres umig@gorakalwaria.pl.

Joanna Kuźmin-Wańkowicz
Dodaj swój komentarz

Imię (pseudonim):

Treść:

Komentarze (26)

Uczestnik

Data: 23 maja 2023, 10:30 Gorąca to mało powiedziane. Jedyne co mogę powiedzieć to, ze rada się ośmieszyła. Przewodnicząca ciagle powtarzała, aby składać uwagi i w żaden sposób nie próbowała bronić decyzji. Ja nie jestem przeciwny biogazowni, ale nie zgadzam sie, aby to było w tym miejscu. Nie było informacji na jakiej podstawie z 5 lokalizacji zostały wybrane akurat te dwie. Czynnikami mającymi na to wpływ miały być infrastruktura i odległość od miasta, ale jeżeli nie było żadnej analizy kosztowej to jak mogli wytypować akurat te miejsca? Na oko? Może jak w słynnej komedii" tu postawimy spalarnie a las i zwierzęta to się przeniesie gdzieś indziej”.

realista 2

Data: 23 maja 2023, 11:07 Powtórzę się : Nawet jeżeli zwolennicy twierdzą że jest super bezzapachowo i "najnowsza technologia" to (a mam już parę lat) wiem że za 3 może 4 lata wszystko zacznie się rozszczelniać , przepuszczać , gnić - uszczelki przepuszczać , klapy wypaczać , zawiasy nie domykać , rury przeciekać i za dziesięć , piętnaście lat będziemy mieli smród , plagę szczurów i karaluchów .Nas może nie być ale nasze dzieci tu zostaną.


Ja

Data: 23 maja 2023, 12:55 100 % zgadzam się z przedmówcami.

Bronka

Data: 23 maja 2023, 13:12 Jeśli to taki cymes to usytuowac to na jednostce wojskowej, garaże rozebrac do reszty, stołówkę i areszt którego nikt nie chce. Co prawda miało tam być coś da dzieci ale dla dobra ogółu tania energia posłuży wszystkim.

Stefan

Data: 23 maja 2023, 14:45 A ja widzę to inaczej - dlaczego nie okolice Moczydłowa i miejsca oczyszczalni, z której to i tak już jest woń, albo była przemysłowa cześć miasta, gdzie kiedyś były zakłady, a niektóre do tej pory tam są - więc myślę że tam można to spokojnie ulokować.


nikt

Data: 23 maja 2023, 15:13 Oczyszczalnia też jest w lesie i śmierdzi na kilometr. Stop biogazowni i degradacji Góry Kalwarii. Taka inwestycja jest tylko na rękę inwestorowi. Ani nie będzie tanio, ani bezpiecznie. W ogóle dziwie się, że w taki sposób próbują załatwić tę sprawę. Jeżeli chcą zmniejszyć koszty to niech obniżą pensje burmistrzowi, jego zastępcom, sekretarzowi, kierownikom, zastanawia się nad redukcją etatów, przestaną marnować pieniądze na jakieś durne imprezy, zrobią porządek z kierownictwem zgk i ukrócą prywaty, które robią pracownicy zgk. Niech zaczną również nakładać na deweloperów konieczność wykonania inwestycji na cele publiczne (budowa dróg, remonty, wykonanie sieci, etc.). Oczywiście na ich koszt.

Ja tam byłem

Data: 23 maja 2023, 16:02 Szkoda, ze autorka skupiła się na argumentach i wypowiedziach radnej. Było bardzo dużo poważnych głosów od mieszkańców, a jedyne lokalne medium znów skupia się na władzy…

mieszkaniec d.przemysłowej

Data: 23 maja 2023, 17:52 DO Stefana- nie proponuj tam gdzie również mieszkają ludzie, jak jesteś takim znawcą to spokojnie ulokuj na swoim podwórku.

Kadwiga

Data: 23 maja 2023, 19:13 Do Stefana. W Moczydłowie też ludzie mieszkają. Broń wszystkich mieszkańców nie tylko siebie. Egoista.
Nam może śmierdzić ?

Moczydlow

Data: 23 maja 2023, 19:20 Moczydlow, prosze bardzo, tylko cos za cos jak to ma sluzyc calemu powiatowi. Juz umiescili oczyszczalnie a drogi za budynkami od 20 lat nie moga zrobic bo brakuje pieniedzy. Biogazownia OK ale najpierw przeksztalcenie wszystkich dzialek w Moczydlowie na budowlane, zrobienie drogi, która widnieje w planach od 20 lat, zrobienie placu zabaw dla dzieci, boiska itp!!!

Do nikt

Data: 23 maja 2023, 19:50 Bardzo rozsądny głos ...nie będzie ani tanio .ani bezpiecznie ...nie dajcie się zwariować ....

!!!!!

Data: 23 maja 2023, 19:59 Kompromitacja Rady Miasta ( z chwalebnym wyjątkiem p, Posiewki ) mataczenie, zrzucanie winy na Burmistrza ,inflację , Putina i Bóg wie kogo. Jeśli tylko takie decyzje umieją podejmować to może lepiej podziękować im już teraz nie czekając na wybory. REFERENDUM !!!!!!!!!

Mieszkaniec moczydlowa

Data: 23 maja 2023, 20:45 Do moczydlow: całkowicie się zgadzam z tobą niech zrobią też coś dla nas a nie tylko brać brać nawet nie mamy kanazlicacij a oczyszczalnia na naszym terenie!

biogazowniasmród

Data: 23 maja 2023, 21:04 Inwestycja budowy biogazowni spotęguje szkodliwe skutki w środowisku naturalnym, dodatkowo zwiększy hałas, natężenie ruchu ciężkiego transportu oraz zintensyfikuje uciążliwość odorową związaną z działalnością całego kompleksu co narusza dobra osobiste okolicznych mieszkańców, w tym prawo do spokoju, zdrowia i wypoczynku.
Przeglądając internet, czytamy jak mieszkańcy innych gmin wypowiadają się na temat biogazowni. Bez względu na to, jakiego typu to biogazownia, wiąże się to z takimi konsekwencjami, że jest niesamowity smród, nie do zniesienia. Fachowa literatura także nie pozostawia złudzeń, całkowite wyeliminowanie odoru na terenach biogazowni jest niemożliwe.
Powołując się na powszechnie dostępne informacje i publikacje naukowe dotyczące budowy biogazowni , emisja odoru jest podstawowym uciążliwym czynnikiem w szczególności gdy substratem używanym w produkcji biogazu są odpady mięsne odzwierzęce, pochodzące z ubojni, rzeźni, masarni, przetwórni ryb czy zakładów utylizujących padlinę. Okoliczna ludność k. biogazowni z reguły nieustannie skarży się na uciążliwe obrzydliwe smrody z kompleksu biogazowni. Co roku latem i jesienią okolica boryka się z nieustającymi plagami much. Mieszkańcy skarżą się także na poubojowe odpady odzwierzęce, które psy lub lisy wynoszą na okoliczne pola. Istnieje uzasadniona obawa przed ciągłymi plagami gryzoni, much, chorób i alergii. Odpady mięsne mające stanowić substrat do biogazowni będą przyciągać również padlinożerców: kruki, sroki, lisy i dziki. Dziki zwiększą zagrożenia ASF, lisy to zwiększone zagrożenia wścieklizną, a kruki i sroki to zagrożenie Ptasią Grypą !


strażacy osp

Data: 23 maja 2023, 23:26 niech będzie na stszelnicy ta gazownia

XXI wiek

Data: 24 maja 2023, 08:16 Czy to prawda że Moczydłów nie jest skanalizowany ?

nie wierzcie w dobro tej sprawy

Data: 24 maja 2023, 09:34 Biogazownia w GK, po co i dla kogo? nasza Gmina nie produkuje tyle bio-odpadów by Holenderski inwestor musiał ją tu budować a Rada z burmistrzem popierać. niszczenie lasów i zanieczyszczenie środowiska tez nie jest nam potrzebne, tym bardziej że bioodpady zwierzęce i spożywcze zwożone będą niemal z całego województwa. wiecie co to oznacza?... i ciekawe jak grube koperty dostali co niektórzy, że proponują nam tak g*wniane rozwiązanie.

Ekobonki

Data: 24 maja 2023, 12:22 Z ekogazownia vel dziura kalwaryja

Vg

Data: 24 maja 2023, 21:07 W każdym razie tam już dawno nie ma żadnych zwierząt, ptaków itp, bo cały ten las aż do Buczynowa to jeden tor motokrosowy dla motocykli, quadów i terenówek. Nie mówiąc już o tym że leśnicy wspomagają to przedsięwzięcie wycinając w pień co tylko im stoi na drodze
Taka jest prawda o tym terenie.
To był las. Kiedyś.

realista 2

Data: 25 maja 2023, 01:17 Oczywiście chodzi o ekologie i tańszą energię. Ta technologia jest czysta i nie wpływa na komfort życia mieszkańców, mało tego- obniża koszty zużycia energii .Super.
Sprzedajmy ten pomysł Ursynowowi Jest tam parę miejsc gdzie można spokojnie taką inwestycje zlokalizować. Tam na miejscu będą przerabiane odpady Warszawy- ekologicznie bo nie trzeba ich nigdzie wywozić .Jaka oszczędność na paliwie na robociźnie pracowników MPO a spalone paliwo ile to mniej CO2. I tańszy gaz !!!. No super oni na pewno to kupią.


No nie wiem ,na Ursynowie mieszkają frajerzy , za to nasi włodarze to bystrzaki .


Do VG

Data: 25 maja 2023, 22:17 Nie wiem skąd masz takie informacje że tam nie ma zwierząt ani ptaków?Chyba sam przejeżdżasz tamtędy quadem. Sarny na polu zobaczysz rano a za łąka (która i tak pewnienie nie wiesz gdzie jest) znajdują się moczary i tam co roku przylatują żurawie. Więc jeśli przy drodze spodziewałeś się wszystkich zwierząt jadąc samochodem to pojedź do Warszawy na ul. Jagiellońską tam jest zoo i będziesz miał wszystko w zasięgu oka.

mieszkaniec 1

Data: 26 maja 2023, 16:32 Po tym zebraniu to cała rada do wymiany natychmiast . Tylko Pan radny który głosował na nie myślał , co nam grozi jaka bomba po kilku latach.

Przemek Janusewicz

Data: 26 maja 2023, 19:14 Protesty można składać do burmistrza. Problem w tym, że on nie odpowiada na żadne pytania.

Robert

Data: 27 maja 2023, 08:55 Niech sobie komosa tą spalarnię na podwórku postawi .

Mieszkaniec WZ

Data: 31 maja 2023, 14:42 Jeśli Moczydów chce tą biogazownię to niech sobie za domami postawią. Obecna oczyszczalnia jest bliżej Wólki niż Moczydłowa i to nam śmierdzi. Najwięcej do powiedzenia mają ci co najdalej mieszkają. Na terenie jednostki wojskowej w GK będzie najlepsze miejsce.

Zyga

Data: 8 czerwca 2023, 16:48 Czy była rozważana lokalizacja biogazowni na łąkach gdzie kiedyś pasły się krowy ?