Jaka energetyczna przyszłość czeka Górę Kalwarię?

Dodano: 14 marca 2025; GoraKalwaria.net Czy energia termalna, wiatrowa, słoneczna i biomasa mogłyby stać się nowym skarbem Góry Kalwarii - o tym dyskutowano podczas debaty "Energetyczna Gmina" zorganizowanej przez Stowarzyszenie Góra Mieszkańców.

Debata odbyła się w środowy wieczór w siedzibie Ośrodka Kultury w Górze Kalwarii. Jej celem było przyjrzenie się realnym możliwościom, zagrożeniom i korzyściom wprowadzenia Odnawialnych Źródeł Energii (OZE) w naszej gminie. 

- Dzisiaj chcielibyśmy porozmawiać o tym, co chcielibyśmy zrobić w przyszłości - podkreślał na wstępie jeden z organizatorów debaty, Przemysław Janusewicz. 

Debata rozpoczęła się od części panelowej, w której wystąpili: burmistrz Arkadiusz Strzyżewski, Sylwester Machnio, Marek Tucholski, Anna Leśniak-Wrońska oraz Aleksandra Fedynicz-Komosa.



Co wykazał audyt energetyczny w gminie Góra Kalwaria


Jako pierwszy głos zabrał burmistrz Arkadiusz Strzyżewski, który przedstawił obecne działania i plany lokalnego samorządu w zakresie OZE. W swoim wystąpieniu poruszył tematy m.in. aktualizacji planu gospodarki niskoemisyjnej gminy, wyników audytu dotyczącego termomodernizacji budynków użyteczności publicznej, oświetlenia ulicznego, a także powstającej spółdzielni energetycznej.

Jak poinformował burmistrz, gmina przeprowadziła w ostatnim czasie 15 audytów energetycznych budynków użyteczności publicznej. Jakie płyną z nich wnioski? Po pierwsze, największą oszczędność energii uda się uzyskać poprzez wymianę stolarki okiennej na nową, spełniającą normy w budynkach trzech szkół (SP nr 1, SP nr 2 oraz SP w Baniosze) oraz w budynku krytej pływalni. Przykładowo wymiana stolarki okiennej w SP1 ma przynieść roczne oszczędności na poziomie 25-26 proc., a w SP 2 - 27-28 proc. Kolejną ważną modernizacją, która oszczędzi środki będzie wymiana instalacji centralnego ogrzewania. Jako przykład podano SP1, gdzie powinny one wynieść 10-11 proc.

Arkadiusz Strzyżewski poinformował również, iż tworzona przez lokalny samorząd spółdzielnia energetyczna jest obecnie na etapie rejestracji w KRS. Mówił też o korzyściach płynących z jej powstania, w tym m.in. preferencyjnego rozliczania instalacji OZE, możliwości rozliczania nadprodukcji w ramach pozostałych budynków, które nie posiadają własnej instalacji czy możliwości uzyskania atrakcyjnego dofinansowania do nowych instalacji OZE.



Fotowoltaika, magazyny energii, turbiny wiatrowe, geotermia a może biogazownia?


Druga prelegentka, Anna Leśniak-Wrońska, odniosła się w swoim wystąpieniu do aspektów finansowych inwestowania w OZE. Podkreślała, że inwestycje w różne rozwiązania powinny być poprzedzone dogłębną analizą kosztów w zestawieniu ze spodziewanymi oszczędnościami.

Sylwester Machnio przedstawił zalety i wady takich rozwiązań jak: fotowoltaika, magazyny energii czy turbiny wiatrowe. Marek Tucholski prezentował możliwości, jakie daje samorządowi inwestycja w energię ze źródeł geotermalnych. Z kolei była przewodnicząca Rady Miejskiej w Górze Kalwarii, Aleksandra Fedynicz-Komosa skupiła się na kwestii biogazowni.



Patronem medialnym wydarzenia był portal GoraKalwaria.net.




Dodaj swój komentarz

Imię (pseudonim):

Treść:

Komentarze (4)

Jadwiga

Data: 14 marca 2025, 15:39 Dlaczego nikt nie pomyślał o ocieplenie budynków komunalnych łudzę ogrzewają mieszkania a. Ciepło Ucieka i tym samym pieniądze Mam nadzieję że ktoś się zainteresuje

Do Jadwiga

Data: 15 marca 2025, 17:08 Zgadzam się w 100procentach budynki komunalne są Nie ocieplone ..sciany zawilgocone przemarznięte ..czarna wilgoć wychodzi w pomieszczeniach mimo to że .ogrzewane jest na okrągło ...wilgoć odór stęchlizny .i odór papierosów na klatkach schodowych ..takie .zapachy budynków komunalnych ...klatki nie malowane od wielu lat ..a budynki Nie ocieplane ..tylko podwyżki czynszu co kilka miesięcy ...to jest wyrzucanie pieniędzy .. dlatego . należy budynki ocieplić tak jak został ocieplony .budynek urzędu miasta ..no i można było ???

Halina

Data: 16 marca 2025, 08:01 Biogazownia była bardzo szczegółowo omawiana w czasie analizy projektu zagospodarowania przestrzennego i wyszło na to,cze to pomysł absurdalny na naszym terenie, ponieważ nie ma w okolicy dużych hodowli bydła ani nierogacizny i materiał do biogazownia trzeba by było sprowadzać z daleko, co zwiększa koszty i dodatkowo generuje zanieczyszczenia. Ten projekt mieszkańcy zdecydowanie odrzucili

Wyborca

Data: 21 marca 2025, 17:01 Do Halina To nie mieszkańcy odrzucili projekt bo biogazowni tylko kilka wpływowych osób, które w cudownych okolicznościach kupiły działki w lesie za miastem i zablokowały tanią energię bo by im śmierdziało. Ciekawe po co tak szeroką drogę w lesie na lewo od kapliczki wycięto??? Ktoś szykuje działki za strzelnicą????