Jaki powinien być destylator do domowej produkcji alkoholu?

Dodano: 2 czerwca 2023; Materiał promocyjny Produkcja własnego mocnego alkoholu w Polsce wymaga uzyskania jeszcze stosownych zgód i pozwoleń, ale w praktyce, osoby praktykujące to hobby, rzadko o nie się starają. Zakup samego sprzętu, nie wymaga za to bardzo dużych nakładów finansowych oraz jest w pełni legalny (nie wymaga pozwoleń).. Domowy destylator musi jednak spełniać określone wymagania, jeśli końcowym efektem jego pracy ma być jakościowy trunek – czym taka aparatura powinna się wyróżniać?


News will be here

Destylator pot-still czy kolumna?


Oba te urządzenia produkują alkohol, jednak działają na nieco innych zasadach, co przekłada się na właściwości końcowego produktu. Kolumna rektyfikacyjna służy głównie do produkcji mocnego, czystego alkoholu, co zapewnia wielokrotne odparowywanie i skraplanie cieczy. W destylatorze potstill zachodzi tzw. destylacja prosta – odparowywanie alkoholu zachodzi tylko jeden raz. Destylacja prosta idealnie się sprawdza przy produkcji trunków smakowych, ponieważ łatwiej w taki sposób utrzymać wysokie stężenie związków aromatycznych, które nadają trunkom unikalny smak i zapach.

Bardzo ważnym parametrem jest wielkość zbiornika, średnica rury, tempo produkcji alkoholu. Warto zwrócić uwagę na dodatkowe akcesoria, jak na przykład papuga z chłodniczką, która usprawnia proces destylacji nastawów owocowych, reflux zwiększający moc produkowanego alkoholu, czy aromatyzator, do którego wkłada się owoce, zioła, zasuszone rośliny. Do domowej produkcji trunków poleca się destylatory i kolumny wykonane z miedzi – właśnie dzięki miedzianej aparaturze powstają najszlachetniejsze alkohole.

Czy trzeba mieć zezwolenie na zakup destylatora?


Nie ma też obowiązku zgłaszania zakupu destylatora – sprzęt tego typu łatwo da się zamówić np. na https://dobrydestylator.pl/. Więcej o działaniu i możliwościach domowej aparatury: https://dobrydestylator.pl/kolumna-klasyczna-fi-54.

Czy destylator da się zrobić samodzielnie?


Domowy sprzęt do destylacji alkoholu nie musi mieć tak potężnej wydajności jak przy produkcji przemysłowej, ale bardzo niskiej jakości aparatura będzie wytwarzać kiepskie i mało smaczne trunki. Robione chałupniczo destylatory są często nieszczelne, z materiałów, które źle wpływają na alkohol i pogarszają wydajność destylacji, więc chociaż początkowo wydaje się to tańszym rozwiązaniem, to ostatecznie przy takiej produkcji marnuje się więcej surowca i osiąga produkty o niskich walorach.

Kupiony u sprawdzonego dostawcy destylator ma dużo lepsze parametry, jest wydajny i trwały. Trunki wyprodukowane z jego pomocą są smaczniejsze, mocniejsze, bardziej aromatyczne, i wolne od szkodliwych związków chemicznych.