Mieszkańcy zaniepokojeni przebudową drogi nr 79

Dodano: 7 czerwca 2023; Joanna Kuźmin-Wańkowicz We wtorek w OSP w Baniosze odbyło się drugie spotkanie z mieszkańcami dotyczące koncepcji rozbudowy drogi krajowej nr 79 na odcinku Piaseczno (skrzyżowanie z ul. Syrenki) do początku obwodnicy Góry Kalwarii.

Projektantem przebudowy jest Value Engineering a inwestorem Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele GDDKiA: Paweł Kozanecki i Jerzy Słowik, a także wiceburmistrz Góry Kalwarii Mateusz Baj.

Po ostatnim spotkaniu do Urzędu Miasta wpłynęła bardzo duża ilość wniosków i uwag. Dotyczyły głównie samej komunikacji, dróg wewnętrznych, ścieżek dla pieszych i posesji. Projektanci przeanalizowali wszystkie uwagi, wprowadzili zmiany i przedstawili mieszkańcom poprawiony projekt, który swoją ostateczną wersję będzie miał w wakacje za rok. Sama przebudowa drogi do dwóch jezdni po dwa pasy w obu kierunkach odbędzie się w latach 2026-2027. Przedstawiono też umiejscowienie przystanków, kładek, przejść dla pieszych, ścieżek rowerowych i chodników.  

Uwagi mieszkańców, które nie zostały wzięte pod uwagę to m.in. brak zjazdu na ulicę Europejską i Wiejską, a tym samym brak rozwiązania i odcięcie przedsiębiorców, budowanie zbyt dużej ilości dodatkowych dróg - nikomu nie potrzebnych, brak ronda w Tomicach, skomplikowany dojazd na stację Orlen, zrobienie ekranów by ograniczyć hałas.

Mieszkańcy Solca zapowiedzieli, że będą wnioskować o wykonanie przejść podziemnych zamiast kładek, które nie sprawdzają się zimą. Nie spodobała się również koncepcja samego centrum Baniochy, które będzie podzielone drogą szybkiego ruchu, a to tam powinno znajdować się główne przejście, aby połączyć infrastrukturę z kościołem, szkołą czy ośrodkiem zdrowia.

Mieszkańcy chcieliby uniknąć wyburzeń, co może być nieuniknione w przypadku dotychczasowego budynku biblioteki. Mateusz Baj ustosunkował się do tego w ten sposób, że jeśli budynek będzie utrudniał budowę dróg serwisowych to gmina nie będzie protestowała przed przeniesieniem biblioteki w inne miejsce.

Jerzy Słowik wypowiedział się na temat wypłaty odszkodowań, które ruszą w 2026 roku po uzyskaniu pozwolenia na budowę. Kwotę odszkodowań będzie ustalał indywidualnie rzeczoznawca, a jeśli ktoś nie zgodzi się z wyceną, może wnieść odwołanie. Uspokajał mieszkańców, iż kwota odszkodowania jest zazwyczaj wystarczająca na odtworzenie bazy mieszkaniowej. By mieszkańcy mogli spokojnie się przeprowadzić do czasu uzyskania odszkodowania GDDKiA refunduje koszt wynajmu domu czy mieszkania przez cały rok.

Mieszkańcy mieli jeszcze wiele uwag, które jak twierdzą zostały pominięte w obecnym projekcie, i wyraźnie obawiają się jak przebudowa drogi wojewódzkiej wpłynie na ich spokojne do tej pory życie.

Mieszkańcy wciąż mogą składać wnioski, uwagi, zażalenia - pocztą e-mail (skan lub zdjęcie obu stron formularza) na adres: koncepcja@dk79.pl - pocztą tradycyjną na adres: Value Engineering Sp. z o.o., Aleja Krakowska 22a, 02-284 Warszawa.                                     
Dodaj swój komentarz

Imię (pseudonim):

Treść:

Komentarze (8)

nsz

Data: 7 czerwca 2023, 14:18 przejścia podziemne zamiast kładek - 3 x tak. mniej skrzyżowań, tylko kilka bezkolizyjnych, a ruch docelowy rozprowadzać drogami serwisowymi!!!

Uff

Data: 7 czerwca 2023, 17:30 budynek biblioteki w Baniosze-przez niektórych broniony jak nie co, a to jest dawny prywatny sklep, który padł przez powstanie Biedronki, a który obecnie jest wynajmowany gminie na bibliotekę, która i tak cieszy się małym zainteresowaniem.

Jeżdżący drogą

Data: 8 czerwca 2023, 07:45 Raz napisane że drogi krajowej, drogi raz wojewódzkiej, to nie są synonimy. Sama Baniocha powstała niejako wzdłuż powstałego w XIX w. traktu na Górę więc nie ma co się dziwić że droga ją rozdziela. Żeby jakoś powiązać dwie części miejscowości, to by na wysokości Biedronki musiałaby być chyba jakaś estakada na kilkaset metrów, tak żeby dołem było bezpieczne przejście. Ale na takie rozwiązanie też znajdzie się wielu przeciwników. Jeszcze się taka koncepcja drogi nie narodzi, która każdemu dochodzi. A szkoda, bo ten drogowy trzeci świat od Piaseczna do obwodnicy Góry to koszmar dla każdego.

Zyga

Data: 8 czerwca 2023, 16:33 Szkoda że wnioskodawcy przejść podziemnych nie biorą pod uwagę że przejścia mogą być blokowane przez wodę .

www

Data: 8 czerwca 2023, 20:01 droga do Góry Kalwarii była pierwsza, potem przy niej powstała osada Baniocha, tak więc, nie ma mowy o rozdzieleniu przez nią mieszkańców.

Zyga

Data: 8 czerwca 2023, 21:35 Sądzę że korzystanie z przejść podziemnych przez dzieci czy kobiety , szczególnie w godzinach wieczornych i nocnych może być niebezpieczne .

do Zyga

Data: 10 czerwca 2023, 00:31 Dzieci w nocy? W łóżeczkach.
A na poważnie, to w Baniosze wszystko jedno czy jesteś w przejściu na -1 czy na poziomie 0. Psia kupa i tu i tu.

mieszkaniec

Data: 12 czerwca 2023, 09:10 Smutna prawda jest taka, że przebudowa tej drogi nijak nie jest korzystna dla mieszkańców. To droga dla tranzytu i nikogo nie obchodzi interes mieszkańców Baniochy. Nie zaproponowano im niczego, oprócz utrudnień. Burmistrz ma to gdzieś i reprezentacja mieszkańców gminy średnio go interesowała. A organizatorzy nie przewidzieli dalszych konsultacji.