Mówią NIE dla smrodu w Górze Kalwarii

Dodano: 1 czerwca 2023; GoraKalwaria.net Grupa mieszkańców sprzeciwiająca się powstaniu biogazowni na terenie gminy Góra Kalwaria założyła stronę internetową, na której udostępniono wzór protestu.

Na specjalnie stworzonej stronie internetowej stopbiogazowni.pl czytamy, że "Urząd Miasta i Gminy Góra Kalwaria wyłożył projekt studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego. Proponuje w nim zmianę terenów rekreacyjnych w okolicach Czerska na przemysłowe, a także pod gospodarkę odpadami - w tym biogazownię!".

Karol Stróż i Piotr Rytko wskazują, że "rodzi to poważne obawy dotyczące wpływu takich zmian na komfort codziennego funkcjonowania okolicznych mieszkańców, tj. miejscowości: Karolina, Linin, Czersk, Buczynów, Aleksandrów czy południowa część Góry Kalwarii".

Nie mają przy tym wątpliwości, że "zlokalizowanie w tych rejonach ciężkiego przemysłu lub biogazowni to DZIEJOWA DEGRADACJA okolicznych terenów, które dziś pełnią funkcje mieszkaniowe, rekreacyjne, historyczne czy turystyczne".

Stróż i Rytko przypominają, że do 19 czerwca można składać swój protest (uwagi) do projektu studium. Jednocześnie zachęcają do złożenia jak największej liczby protestów!

Jak już pisaliśmy na łamach GoraKalwaria.net, projekt zmiany Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta i gminy Góra Kalwaria wzbudził kontrowersje wśród mieszkańców. Chodzi o lokalizację biogazowni.

Przypomnijmy, iż w grudniu ubiegłego roku radni dali zielone światło dla biogazowni w Górze Kalwarii. Wskazano dwie potencjalne lokalizacje: teren dawnej strzelnicy wojskowej przy obwodnicy miasta lub działkę w miejscowości Karolina (na terenie dawnego folwarku Walewice).

W uchwale Rada Miejska zastrzegła sobie prawo do ostatecznego wskazania lokalizacji przyszłej biogazowni oraz do podjęcia ostatecznej decyzji o jej ewentualnej budowie.

- Z analizy zaprezentowanej przez wynajętą przez ZGK Sp. z.o.o. firmę Energopomiar wynika, że najbardziej efektywnym i ekonomicznie uzasadnionym odnawialnym źródłem energii, które zmniejszyłoby koszty produkcji ciepłą systemowego w Górze Kalwarii, byłaby biogazownia położona w bliskim sąsiedztwie miasta. Ponadto dla inwestycji w postaci instalacji do zgazowywania odpadów organicznych aktualnie łatwo jest pozyskać partnera zainteresowanego sfinansowaniem budowy obiektu lub pozyskać wysokie dofinansowanie ze źródeł krajowych - napisano w uzasadnieniu uchwały.

Radni uznali, że korzystne "byłoby połączenie dwóch celów – budowy instalacji do przetwarzania odpadów biodegradowalnych w Gminie oraz instalacji stanowiącej odnawialne źródło energii dla zasilania kotłowni miejskiej w Górze Kalwarii".

Obecnie wyłożono projekt zmiany Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta i gminy Góra Kalwaria. Dyskutowano na nim podczas konsultacji, które odbyły się 22 maja w siedzibie Ośrodka Kultury.
Dodaj swój komentarz

Imię (pseudonim):

Treść:

Komentarze (37)

tutejszy

Data: 1 czerwca 2023, 10:10 Pozwolę sobie zauważyć, że p.Karol Stróż nie jest mieszkańcem gminy, jeśli chce coś zrobić to niech ucywilizuje Strażacką. Myślę że wie która to ulica.

Kompet

Data: 1 czerwca 2023, 11:57 Czyżby rozpoczęła się kampania? Chyba jasno powiedziano że biogazownia nie powstanie

zuza

Data: 1 czerwca 2023, 11:58 a może jakieś konkrety wynikające z analizy, jakiego rzędu są to przyszłe oszczędności dla miasta i oczywiście dla mieszkańców?

Władeczek

Data: 1 czerwca 2023, 12:30 Ciekawe dlaczego akurat przyjęto teren strzelnicy. Jak rozumiem ciepło z biogazowni ma być dostarczane do kotłowni przy osiedlu Skierniewicka. Ze strzelnicy (w linii prostej) jest około 2,5 km a z oczyszczalni Moczydłów 1,5 km.
Może połączyć te dwa smrody?

Sic

Data: 1 czerwca 2023, 12:34 Biogazownia w ogóle nie powinna powstać w Górze Kalwarii!
Pomysł wybudowania biogazowni chyba zrodził się w głowach ludzi ograniczonych, pozbawionych wyobraźni i empatii, chorobliwie ambitnych, chciwych, działających na szkodę innych, etc.
Tutaj nie chodzi o obniżenie rachunków, czy poprawę jakości życia mieszkańców. Wręcz przeciwnie, zgotują nam piekło na ziemi.
Jeżeli powstanie taka instalacja, to nie będzie odwrotu. Nie będzie można ją tak łatwo zamknąć. W późniejszym czasie jedynie będzie rozbudowywana, aby obsłużyć coraz więcej odbiorców. Góra Kalwaria stanie się miejscem smrodu i chorób.
Dziwi fakt podejmowania tak inwazyjnych działań przed wyborami i najprawdopodobniej zmianą układów politycznych.
Jak już mają pomysł wybudowania czegoś takiego, to powinno zostać przeprowadzone referendum.

Jarek kaczynski

Data: 1 czerwca 2023, 12:41 Ja wam zrobie dobrze z moim kolega z niemiec donaldem tuskiem tylko wybierzcie nas ponownie rodacy my wam pomożemy i mcdonald juz jest a biogazownia sie zbuduje rodacy kocham was ciao

Karol Stróż

Data: 1 czerwca 2023, 12:45 Dzień dobry,

odnosząc się do kilku komentarzy, warto uzupełnić:

1. Nic jasnego nie powiedziano, że biogazownia, a tym bardziej centra logistyczne czy możliwość składowania odpadów nie powstaną. Przewodnicząca Rady na spotkaniu najpierw zachwalała biogazownię, żeby po chwili wycofać się z tego pomysłu rakiem.
Niemniej projekt studium nadal przewiduje oznaczenia PU i PU/O w tym rejonie. A to pozwala już inwestorom na zlokalizowanie uciążliwych przedsięwzięć na tych działkach.

2. @tutejszy. Jestem mieszkańcem miasta Góra Kalwaria. Wiem też dobrze, która to ulica Strażacka, bo spędziłem przy niej ponad 20 lat życia. To jak dziś wygląda to lata zaniedbań przez wszystkie kadencje.

3. @Kompet - może rozpoczęła się kampania, bo radni zaczynają się wycofywać z niepopularnych decyzji. Ja w wyborach nie startuję i nie zamierzam. To nie znaczy, że będę patrzył biernie jak niszczeje okolica, do której sprowadziłem się z powrotem.

4. @Zuza - nie ma takiej analizy.

5. @Władeczek. W mojej ocenie chodzi o przeznaczenie tych działek pod przemysł, centra logistyczne i inne uciążliwości - w tym właśnie biogazownię. To działki Powiatu Piaseczyńskiego i starosta dzięki temu sprzeda je nie po 100 zł za metr, tylko duuużo drożej. I nie będzie mu przeszkadzało, że okoliczni mieszkańcy będą się później z tym męczyć. Ważne, że w tym czy przyszłym roku podratuje budżet powiatu jednorazową sprzedażą.

sfan

Data: 1 czerwca 2023, 13:10 @Władeczek teren dawnej strzelnicy jest własnością skarbu państwa, którego reprezentuje starosta. Może temat taki pojawił się aby coś ugrać politycznie. Ostatnio starosta zapowiedział, że ma zamiar zbyć te tereny inwestorowi pod magazyny. Co strasznie nie spodobało się burmistrzowi. Może jest to próba zemsty.

Eh

Data: 1 czerwca 2023, 13:15 A może ktoś ze "światłych" konkretnie zdefiniuje problem tytułowego "smrodu"z biogaziwni?. Niech podzielą się wiedzą w temacie - o ile ją posiadają.....
Bo samo" hasło smród " warte jest tyle, ile on sam!

beti

Data: 1 czerwca 2023, 13:44 tia wybudują bio gazownie :D hahahahah
a jeszcze na Mikówcu nie skonczyła sie rozbudowa oczyszczalni bo kasy brak w budżecie

???

Data: 1 czerwca 2023, 13:58 Połączyć smrody to może i nie ale zadajmy sobie pytanie co z mieszkającymi tu ludźmi. Nikomu nie odpowiada smród a w imię czego mieszkańcy okolicy oczyszczalni mają wachsc smrody


???

Data: 1 czerwca 2023, 14:04 Połączyć smrody to może i nie jest problem ale zadajmy sobie pytanie co z mieszkającymi tu ludźmi. Nikomu nie odpowiada smród a w imię czego mieszkańcy okolicy oczyszczalni mają wdychac latami smrody. Gdzie mają się przeprowadzić aby móc oddychać normalnym powietrzem. Może radni łącznie z burmistrzem i dyrektorami ZGK wskażą takie cudowne miejsce bo mają w tym doświadczenie.


Karolinka

Data: 1 czerwca 2023, 14:10 A czemuż to znowu mieszkańcy kilku wsi mają ponosić konsekwencje funkcjonowania biogazowni, z czego korzystać będą wyłącznie mieszkańcy miasta? Już raz uraczyliście nas obwodnicą mającą zapewnić ciszę i czyste powietrze miastu. Dziękujemy, zapamiętamy

Mieszkaniec

Data: 1 czerwca 2023, 14:27 Do Władeczek, bardzo dobry pomysł i dlatego jestem za przeniesieniem oczyszczalni z Moczydłowa na strzelnicę:)

nsz

Data: 1 czerwca 2023, 14:36 czy Karol Stróż nie był wcześniej promotorem asa?

Pawcio

Data: 1 czerwca 2023, 14:44 Bio Gazowni ma tu nie być. Chcą niech w innym mieście stanie ale nie u nas!

nikt

Data: 1 czerwca 2023, 14:58 Proszę zamieścić oświadczenia majątkowe! Lud chce wiedzieć ile się dorobiliście!

Krzysztof

Data: 1 czerwca 2023, 15:27 Spokojnie i po kolei !
Nie martmy sie smrodem którego jeszcze nie ma, opanujmy "zapach" z centrum miasta. Niebawem będzie inny burmistrz, i powie że o nie on nasmrodził !

do Tutejszy

Data: 1 czerwca 2023, 15:35 Komentarz został ukryty z powodu naruszenia zasad komentarzy.

Błażej

Data: 1 czerwca 2023, 17:18 @tutejszy
O to, to !
90 % ulicy jest jednokierunkowa , a 10 % (te u wylotu ulicy)
dwukierunkowa , a policja czai się pod budynkiem straży i chyba śpi albo nie było rozkazu.

Jędrzej

Data: 1 czerwca 2023, 19:24 Poczytałem i wiem ,że z biogazowni nie śmierdzi,śmierdzą produkty zwiezione do fermentacji. Jeśli coś tam śmierdzi znaczy że urządzenie jest nieszczelne.
W Górze Kalwarii taka instalacja nie przejdzie z prostego powodu ,brak gospodarza który by pilnował za co płaci. W skrócie niczym się nikt nie interesuje po za swoją wziątką .
Ktoś wziął do kieszeni i nie musi wąchać śmierdzącej kanalizacji.

Mieszkaniec

Data: 1 czerwca 2023, 20:21 Komentarz został ukryty z powodu naruszenia zasad komentarzy.

Mateusz

Data: 2 czerwca 2023, 08:14 Jak to się stało że raz chcą biogazowni , a raz nie !
Utworzyli stronę a było tematu nie ruszać.
Zanim wyjedzie wycieczka autokarowa z dziećmi można wezwać policję by sprawdziła pojazd i tu rodzi się mój pomysł, przed waszymi mądrymi pomysłami i głosowaniami wezwać policję na okolicznść zażywania narkotyków.
Policja chodzi i sprawdza młodzież na jednostce to trzy kroki na sesje !

następny do władzy w odpowiednim czasie

Data: 2 czerwca 2023, 08:19 Karol Stróż napisał między innymi :

"To nie znaczy, że będę patrzył biernie jak niszczeje okolica, do której sprowadziłem się z powrotem."

A jednak ? Wszędzie dobrze ,ale najlepiej ........

Abc

Data: 2 czerwca 2023, 08:27 Bio gazownie to mamy już w centrum miasta .teraz przez te cieplejsze dni to w kanalizacji ..tak gazowsalo .że niestety nie można było okna otworzyc żeby przewietrzyć. bo smrod straszny leci do mieszkań ...to jest centrum miasta ..Pijarska .. Piłsudskiego.na przeciwko .obskurnego ratusza ....tak to się dzieje w tym grajdole...
Może znajdzie się mądry i te gazy z kanalizacji ..wykorzysta ..to już w ogóle ogrzewanie będziemy mieli za darmo ....hahaha .....

coś za coś

Data: 2 czerwca 2023, 08:31 @ nsz
czy Karol Stróż nie był wcześniej promotorem asa?
Był !
I w ramach wdzięczności pewien pan powrócił z niebytu do cywilizacji.

zuza

Data: 2 czerwca 2023, 09:23 @Karol Stróż a co wynika z tego zapisu: "Z analizy zaprezentowanej przez wynajętą przez ZGK Sp. z.o.o. firmę Energopomiar wynika, że najbardziej efektywnym i ekonomicznie uzasadnionym odnawialnym źródłem energii, które zmniejszyłoby koszty produkcji ciepłą systemowego w Górze Kalwarii, byłaby biogazownia położona w bliskim sąsiedztwie miasta", na czym polegała analiza, ile za nią zapłacono?

pamiętliwy

Data: 2 czerwca 2023, 10:44 P. Stróż
Skopiowałem ten pana wpis i przypomnę go we właściwym czasie już jeden pan z pana parti nigdzie się nie wybierał .

"3. @Kompet - może rozpoczęła się kampania, bo radni zaczynają się wycofywać z niepopularnych decyzji. Ja w wyborach nie startuję i nie zamierzam. To nie znaczy, że będę patrzył biernie jak niszczeje okolica, do której sprowadziłem się z powrotem."


sfan

Data: 2 czerwca 2023, 11:29 Ludzie zostawcie p.K. Stróża w spokoju. Człowiek chce pomóc i zablokować te idiotyczne pomysły rady i burmistrza. Z jakich pobudek to robi, nie ma to znaczenia. Najważniejsze jest teraz działanie i wybicie z głowy tym osobnikom jakiekolwiek pomysły o stworzeniu na terenie gminy tej smrodowni.
Podpisujmy ten protest i składajmy dokument w urzędzie.

Karol Stróż

Data: 2 czerwca 2023, 12:40 Kilka odpowiedzi:

1. @Zuza - nie znam tej analizy, ani jej kosztów. Nie była wyłożona publicznie.

2. @NSZ i @pamiętliwy. To żadna tajemnica - współpracowaliśmy z Arkiem Strzyżewskim przy wielu projektach, tworzyliśmy jedno lokalne koło PO. Nasze drogi się rozeszły. Od wielu lat nie jestem członkiem żadnej partii i nie zamierzam tego zmieniać. Nie zamierzam też zostać samorządowcem. Wierzę, że lokalne sprawy możemy rozwiązywać też zwyczajnie jako mieszkańcy czy organizacje pozarządowe. Nasza odpowiedzialność nie kończy się na wyborach i delegowaniu zadań na radnych czy lokalną administrację.


nikt

Data: 2 czerwca 2023, 12:43 @Zuza to jest ciekawy temat, jak pozyskali takie opracowanie. Na ich stronie są dwa postępowania w trybie zapytania ofertowego, które unieważnili. Pierwsze ponieważ przekraczało ich budżet (30.000zł netto). Do drugiego przetargu chyba nikt się nie zgłosił.

Idę na ryby

Data: 2 czerwca 2023, 16:49 Panie Karolu szacunek !
Ale pan nic sam nie zrobi, był czas zbierali podpisy za odwołaniem burmistrza, co takiego się stało że nie doszło do skutku. Dałem się wciągnąć dałem nazwisko i pesel i wyszłem na idiotę , mam nadzieje że ostatni raz . Dobrowolnie zrzekłem się dawno głosu w wyborach samorządowych.

wyborca

Data: 2 czerwca 2023, 18:56 A smród z kominów, to nie przeszkadza? Jestem za budową biogazowni a wzdłuż Wisły powinny być wiatraki, do tego farmy fotowoltaiki. Węgiel i gaz, to najdroższe nośniki energii, które się kończą i MUSIMY korzystać z odnawialnych źródeł energii. W mądrych krajach są dni, kiedy cena energii jest ujemna , bo jest jej nadmiar z powodu słońca lub wiatru. Oczywiście zawsze są hamulcowi wszystkich zmian. Gdyby świat im ulegał, to mieszkalibyśmy w jaskiniach i biegalibyśmy z maczugami. A lokalizacja, to powinien być plan zagospodarowania przestrzennego, który uwzględnia strefy mieszkalne, przyrodnicze i przemysłowe i w takiej strefie przemysłowej powinny się lokalizować takie inwestycje.

Ferdek

Data: 3 czerwca 2023, 13:05 Do łubnej wszystkie smrody poprzenosić,to oni tam dostali najwięcej kasy za jakieś niby uciążliwe warunki bytowe

ciekawa

Data: 6 czerwca 2023, 07:33 "Wskazano dwie potencjalne lokalizacje: teren dawnej strzelnicy wojskowej przy obwodnicy miasta lub działkę w miejscowości Karolina (na terenie dawnego folwarku Walewice)."

I co na to właściciel hotelu, też protestuje ?

Igor

Data: 6 czerwca 2023, 09:00 Radnych potraktować narkotesterem przed każdą sesją .

zaniepokojony

Data: 7 czerwca 2023, 14:18 Zgodnie z hasłem "Nie dla smrodu" ktoś upuścił z beczki asenizacyjnej "smrodliwy urobek" przy siedzibie ZGK.
Inny urobek leży na ulicy koło GS-u.