Ta strona wykorzystuje pliki cookie do analizowania ruchu i mierzenia skuteczności reklam.
Dowiedz się więcej ZGODA

Opakowania na wynos – zalety i wady

Dodano: 4 września 2019; Jednorazowe lub wielorazowe opakowania na wynos mają wiele zalet. Dlatego też są niezbędnymi akcesoriami w wielu domach oraz branżach, zwłaszcza gastronomicznej. Jakie to konkretnie zalety? Czy występują również wady? Poniżej przygotowaliśmy krótkie informacje na ten temat.

Zalety opakowań na wynos

Korzyści wynikających z używania opakowań na wynos jest wiele. Pojemniki obiadowe, kubeczki, talerze i inne podobne produkty przede wszystkim są lekkie, niedrogie, wygodne w stosowaniu. Często nie trzeba ich myć – po użyciu można je po prostu wyrzucić. Nie trzeba również przejmować się ewentualnym uszkodzeniem takiego opakowania. Podczas gdy w sytuacji nawet niewielkiego nadtłuczenia czy ukruszenia kubka, talerza czy miski, z pewnością nie bylibyśmy zadowoleni, to w przypadku tego samego działania z papierowym albo plastikowym przedmiotem, raczej nie wywrze to na nas żadnego wrażenia. Ponadto warto również wspomnieć o wytrzymałości takich opakowań. Wbrew pozorom, są one dość trwałe, dzięki czemu zapewniają łatwe i skuteczne przechowywanie czy też przenoszenia różnych produktów. Posiadają odpowiednią twardość, przez co zachowują wyroby w często nienaruszonym stanie. To sprawia również, że można je wykorzystywać wielokrotnie. Przykładem są opakowania gastronomiczne o różnej wielkości. Po użyciu można je umyć i następnie wykorzystać ponownie. Dodatkowo dno można wyłożyć odpowiednim materiałem – w takim przypadku najlepszy będzie papier do pieczenia. Sprawdzi się on znakomicie jako dolna warstwa w pojemnikach, w których przenosimy produkty spożywcze o dość jednorodnej strukturze i formie, takie jak ciasto, tort, ale również kawałek pieczeni, kotlety lub inne mięso. Po zjedzeniu potrawy, papier do pieczenia wystarczy wyrzucić do śmieci, a sam pojemnik opłukać, aby móc potem wykorzystać go ponownie.

Opakowania na wynos – czy mają wady?

Podobnie jak w przypadku dowolnego rodzaju produktu, również opakowania na wynos posiadają kilka wad. Największą z nich jest materiał, z którego są wykonane. Zazwyczaj jest to plastik. Jednorazowe opakowania i inne przedmioty z plastiku nie są niestety dobrym wyborem, jeśli leży nam na sercu los planety. Jednakże i z takiej sytuacji można wyjść obronną ręką, wybierając np. nie jednorazowe plastikowe kieliszki, talerzyki czy sztućce, ale wersje papierowe, szklane lub też choćby wykonane z grubszego materiału, który pozwala na wielokrotne użycie. Ten sposób pozwala zachować i powtórnie wykorzystać plastikowe kieliszki, pojemniki obiadowe i inne produkty jeszcze wiele razy.