Ta strona wykorzystuje pliki cookie do analizowania ruchu i mierzenia skuteczności reklam.
Dowiedz się więcej ZGODA


Panele podłogowe do salonu – na co zwrócić uwagę podczas zakupu?

Dodano: 21 stycznia 2022; Salon to centralna część naszego domu. To w nim spędzamy najwięcej czasu. W dzisiejszych mieszkaniach bardzo często kuchnia połączona jest z salonem, co jeszcze bardziej wpływa na eksploatację tych pomieszczeń. Dlatego, wybierając panele podłogowe do salonu powinniśmy dokonać przemyślanych zakupów. Zastanówmy się nad kolorystyką, wyglądem, klasą ścieralności czy grubością paneli. Czym różnią się one od siebie? W tym artykule poznasz najważniejsze informacje dotyczące paneli podłogowych.

Salon to centralna część naszego domu. To w nim spędzamy najwięcej czasu. W dzisiejszych mieszkaniach bardzo często kuchnia połączona jest z salonem, co jeszcze bardziej wpływa na eksploatację tych pomieszczeń. Dlatego, wybierając panele podłogowe do salonu powinniśmy dokonać przemyślanych zakupów. Zastanówmy się nad kolorystyką, wyglądem, klasą ścieralności czy grubością paneli. Czym różnią się one od siebie? W tym artykule poznasz najważniejsze informacje dotyczące paneli podłogowych.

Panele podłogowe – wybierz odpowiedni model dla siebie

Panele podłogowe do salonu mogą wpłynąć na naszą późniejszą aranżację pomieszczenia. Dlatego tak istotne jest, abyśmy wybrali odpowiedni model dla siebie. Oprócz wyglądu, bardzo ważne są ich parametry techniczne - mowa tutaj o klasie ścieralności, sposobie montażu, grubości, wielkości, wykonaniu oraz cenie.

Kilka słów o klasie ścieralności paneli podłogowych

Na rynku dostępne są panele o różnej klasie ścieralności. Do salonu, ze względu na częste użytkowanie, polecane są panele w granicach AC4 lub AC5. Oczywiście nie jest zabronione położenie paneli o wyższej klasyfikacji, jednak są one przeznaczone do pomieszczeń publicznych, gdzie natężenie ruchu jest wysokie.

Czy sposób montażu jest istotny układając panele podłogowe w salonie?

Aktualnie na rynku możemy spotkać panele łączone na system Click. Jest to praktyczne rozwiązanie, które znacznie przyspiesza i ułatwia montaż podłogi. W przypadku uszkodzenia możemy w prosty sposób wymienić dany panel na inny.

Panel winylowy czy laminowany– co wybrać do naszego salonu?

Coraz częściej panele podłogowe są układane w salonach. Stanowią alternatywę do tradycyjnych płytek czy drewna. Materiał z którego są wykonane również ma olbrzymie znaczenie, możemy wyróżnić panele laminowane oraz winylowe. Oba materiały doskonale sprawdzą się do wykończenia podłogi w salonie.

Panele laminowane

Panele laminowane, jako szybka, ale jednocześnie niezwykle trwała i elegancka forma wykończenia podłogi, są przystępne cenowo. Pokryte są substancjami żywicznymi, dzięki temu są bardzo trwałe i odporne na czynniki zewnętrzne. Wykonane są z płyty drewnopodobnej, pokrytej warstwą laminatu imitującego drewno. Dodatkowo zabezpieczony jest powłokami odpornymi na ścieranie oraz wilgotność. Standardowe grubości paneli laminowanych to od 8 mm do 10 mm. Im panel grubszy, tym podłoga jest bardziej trwała. Mogą mieć gwarancję nawet do 30 lat, tak jak oferowane przez firmę My-Floor luksusowe panele laminowane. Dostępne są w wielu wzorach i kolorach. Mogą z powodzeniem imitować drewno, jak również płytki ceramiczne czy kamień. Można je stosować na ogrzewanie podłogowe (zgodnie z wytycznymi od producenta).

Panele winylowe

Panel winylowy zyskuje swoich zwolenników. Jest to sztuczny materiał, który musi być położony na idealnie równą posadzkę. Panel jest cienki a przy nierównościach mogą tworzyć się wybrzuszenia. Jest droższy niż panel laminowany, ale ich cena podąża w parze z jakością, wytrzymałością oraz klasą ścieralności. Posiada dużo zalet: jest wodoodporny, nie odbarwia się, to doskonała bariera akustyczna w naszym domu. Możemy łatwo go wymienić, ponieważ nie zmienia swojego koloru. Jest wysoce odporny na czynniki zewnętrzne. Panele winylowe nadają się na ogrzewanie podłogowe. Tak samo, jak w przypadku laminowanych, musimy przestrzegać zaleceń producenta.