Ta strona wykorzystuje pliki cookie do analizowania ruchu i mierzenia skuteczności reklam.
Dowiedz się więcej ZGODA


Przyjazny urząd miernikiem zadowolenia mieszkańców gminy

Dodano: 6 stycznia 2019; Zapraszamy do lektury kolejnego artykułu doktora Jana Rokity z cyklu Moja Góra Kalwaria.

Uważam, że gdyby zadać mieszkańcom naszej małej ojczyzny następujące pytanie: Jak według nich powinien wyglądać przyjazny Urząd Miasta i Gminy Góra Kalwaria, to udzielane przez nich odpowiedzi byłby bardzo podobne: sprawy urzędowe powinny być załatwiane w możliwie najkrótszym czasie i bez kolejek zaś godziny pracy urzędu dostosowane do godzin pracy mieszkańców. Niestety jeszcze do niedawna często działo się zupełnie inaczej. Nierzadko zaś z powodu np. źle wypełnionego jednego z wielu druków urzędowych petenci odsyłani są z kwitkiem do domu. Uważam, że taka sytuacja wymaga zdecydowanej poprawy. Zastanawiając się nad propozycją zmian uważam, iż warto wprowadzić w Górze Kalwarii jeden z postulatów zaprezentowanych niedawno przez byłego kandydata PiS na prezydenta Warszawy, Patryka Jakiego. Wspomniany kandydat zaproponował aby rozważyć wydłużenie otwarcia w określone dni tygodnia wydziałów warszawskiego ratusza najbardziej obleganych przez petentów.

Przyjazny urząd to również w nie mniejszym stopniu przyjaźni i kompetentni urzędnicy. Najważniejszym kryterium branym pod uwagę podczas zatrudniania nowego pracownika powinno być więc przede wszystkim odpowiednie wykształcenie oraz doświadczenie. Niestety w przeszłości bywało niejednokrotnie, iż o przyjęciu do pracy w Urzędzie decydowały nie przedstawione wyżej kryteria lecz po prostu znajomości i koneksje. Wierzę głęboko, że teraz wreszcie po ostatnich wyborach powyższe praktyki ustaną.

Popieram również bardzo słuszną inicjatywę obecnego Pana Burmistrza Arkadiusza Strzyżewskiego (z czasów kiedy pełnił funkcję wicestarosty) sprowadzającą się do otwarcia przy ulicy 3 maja 10 filii Wydziału Komunikacji i Transportu Starostwa Powiatowego w Piasecznie. Z całą pewnością powstanie wzmiankowanej filii przyczyniło się do rozładowania kolejek w samym Piasecznie i znacząco ułatwiło życie mieszkańcom Góry Kalwarii pragnącym zarejestrować swój własny samochód bez konieczności udawania się do stolicy powiatu. Warto więc aby w kolejnych latach ta inicjatywa była dalej realizowana.

Kolejny z postulatów wart według mnie rozważenia przez obecne władze dotyczy rozbudowy tzw. e-urzędu, który umożliwi mieszkańcom w niedalekiej przyszłości załatwienie wielu spraw bez konieczności wychodzenia z domu. Powyższe rozwiązanie wpłynie nie tylko na zwiększenie komfortu mieszkańców miasta i gminy Góra Kalwaria lecz również jestem przekonany pozwoli na zaoszczędzenie pieniędzy wydawanych dotychczas na obsługę ruchu kolejkowego. W dzisiejszych czasach kiedy np. tzw. podpis elektroniczny zaczyna być traktowany na równi z tradycyjnym również nie zawsze jest potrzeba złożenia wizyty w urzędzie.

Ostatnia propozycja, lecz by najmniej nie mniej ważna od pozostałych dotyczy planowanego od lat lecz nigdy nie zrealizowanego projektu udostępnienia budynku tzw. nowego ratusza znajdującego się przy ulicy 3 maja 10 gdzie siedzibę ma większość kluczowych wydziałów dla osób niepełnosprawnych bądź tych o ograniczonych możliwościach poruszania się. Warto zauważyć, iż opisywany budynek w przeciwieństwie do starego ratusza nie ma rangi zabytku. Wszelkie ingerencje w jego strukturę mogą odbywać się bez konieczności konsultacji z konserwatorem. Natomiast miejscem potencjalnej instalacji winy mogła by się stać jedna ze ścian skrajnych budynku (wschodnia, lub zachodnia). Mimo pomocy deklarowanej i udzielanej każdorazowo przez pracowników Urzędu osoby niepełnosprawne wymagają takich właśnie trwałych rozwiązań. Przyjazny urząd powinien być bowiem przyjazny… dla wszystkich.

Jan Rokita

Doktor Nauk Historycznych Wydziału Nauk Historycznych i Społecznych Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie

Przewodniczący Rady Miejskiej Góry Kalwarii
Dodaj swój komentarz

Imię (pseudonim):

Treść:

Komentarze (33)

Hugo

Data: 6 stycznia 2019, 09:12 Kiedyś była Telekomunikacja Polska !
Była taka przyjazna , że już polska nie jest,a rozwój telekomunikazji zdecydował że wogóle znikła.
Mamy jescze Pocztę Polską która Polska jest tylko z nazwy a rozwój technologii sprawił że w kolesce swoje muszę odstać tylko po list polecony !
W naszym \"urzędzie\" p.Samborska odpowiadała na listy,\"leń\" Zieliński ten dobry zwyczaj zawiesił a potem zapomniał jak i wiele wiele rzeczy

Panie Janie

Data: 6 stycznia 2019, 10:48 Panie Janie, pora wstać.
Już nie czas na postulaty tylko zróbcie to, o czym mówicie.
Wszystkie dzwony biją, rządzicie. Jest Pan przewodniczącym RM - czas działać, a nie tylko postulować.

Bim. Bam. Bom.

Wyborca25

Data: 6 stycznia 2019, 10:59 Panie przewodniczący to przecież pan jest najwyższą władzą razem z radą. Proszę zacząć działać !!!!! Proszę zacząć spełniać obietnice wyborcze. Istnieje przecież coś takiego jak inicjatywa uchwalodawcza radnych. Mniej gadać więcej robić. Wyborcy czekają na efekty.


Marco

Data: 6 stycznia 2019, 11:43 Urząd przyjazny dla WSZYSTKICH to również urząd, który w sposób nieuprzywilejowany traktuje wszystkich mieszkańców gminy, bez względu na ich światopogląd. Jakiekolwiek symbole jakichkolwiek religii urzednicy powinni przenieść ze ścian urzędu do swoich prywatnych mieszkań i domów.

zły

Data: 6 stycznia 2019, 12:13 @marco lewacka zaraza idzie dalej, juź to było, chciał wynosić krzyże z sejmu i źle skończył. Później moźe będziesz kościoły zamykał bo za głośno śpiewają i przeszkadzają w drzemce niedzielnej. ..

Prawy

Data: 6 stycznia 2019, 12:39 Do \"Wyborca25\",
Do \"Panie Janie\" ,

Oni, znaczy Nowo wybrani już działają , już wiele zrobili, uwierzcie .... tylko ...

i tu parę słów do Pana Jana R. : BARDZO dziękuję Panu za podejmowane tematy, poruszane problemy- jak chociażby o służbie zdrowia;
Dziękuję za to zdanie: \"Niestety w przeszłości bywało niejednokrotnie, iż o przyjęciu do pracy w Urzędzie decydowały nie przedstawione wyżej kryteria lecz po prostu znajomości i koneksje\"
BRAWO ! bardzo DZIĘKUJĘ także za wszystko to co już \"wyciągnęliście na światło dzienne\" i co już udało Wam się zmienić np. w funkcjonowaniu Urzędu Gminy, ale .... ALE... ?
- co najwyraźniej widać po wpisach internautów \"Panie Janie\" , \"Wyborca25\" -
NIE INFORMUJECIE O SWOICH DZIAŁANIACH WYBORCÓW, SPOŁECZEŃSTWA !!!! Informacja jest znikoma !!!! Artykuły i info w internecie to o wiele za mało, wbrew pozorom z internetu korzysta tylko pewien procent mieszkańców naszej gminy. Jakże szkoda że zniknęła gazeta \"Nad Wisłą\", bo potrzebne jest słowo pisane, ulotki, broszury albo właśnie gazeta, mini gazetka, żeby była ogólnie dostępna i żeby docierała do każdego mieszkańca naszej gminy. Wiem- bo mam takie źródła - jakie już podjęto zmiany, np. w Urzędzie Gminy, wiem z jakimi \"zaszłościami\" spotkała się \"Nowa władza\", o tym również że pewnym \"zasiedziałym\" urzędasom już podziękowano, o tym np. jak to w czasie wyborów niektóre komitety \"szastały\" kasą ?!? Społeczeństwo=wyborcy powinni o tym być poinformowani !!! i to nie tylko przez internet, bo przypomnę, tylko niewielki procent mieszkańców gminy korzysta z internetu, ponadto słowo w sieci jest ulotne, w świecie cyfrowym jest gąszcz informacji, TU POTRZEBNE JEST SŁOWO PISANE: broszurka, gazeta, mini gazetka by do każdego mieszkańca mogła dotrzeć. Jeszcze raz bardzo proszę o więcej informacji o tym co robi \"Nowa władza\", o każdym \"trupie wyskakującym z szafy po poprzednikach\". Jak to rządzili .... sobie ?!? Obawiam się, iż pomimo podjęcia dobrych działań przez Nowo wybranych włodarzy, pomimo stawiania rzeczy na nogi, jeżeli zabraknie powszechnej informacji, jawności choćby najlepszych działań, to przy następnych wyborach, przy urnach, może spotkać nas wszystkich nie miłe zaskoczenie.

PS. Swoją wypowiedź opieram np. o to co dzieje się ogólnie w Naszym kraju ..... gdzie ciągle prawda ma problem by wypływać na jaw.

Jaki Taki

Data: 6 stycznia 2019, 14:21 Bardzo mądre propozycje. Funkcjonowanie urzędu wymaga zmian. Popieram Panie Rokita!
Dziwi mnie tylko po co w to mieszać Jakiego. Czyszby centrala PiS podsuwała takie pomysły lokalnym PiSikom, po to żebyśmy nie zapomnieli o tych wyżej?

Mania

Data: 6 stycznia 2019, 14:54 Do p. Jana Rokity A teraz nie ma kolesiostwa i po znajomości na wejście p.Burmistrz przeprowadził swoich znajomych i dał im pracę .Żeby opluwać innych trzeba samemu być w porządku

Wyborca25

Data: 6 stycznia 2019, 16:20 Mania - bardzo mądre słowa. Każda władza, na każdym szczeblu wprowadza swoich. Walczą tylko o dobrych fachowców, których na rynku pracy jest malo. Popieram wypowiedź, że jest za mało informacji. Właściwie niewiadomo co się w urzędzie zmieniło poza zmianą władz?


mieszkanka

Data: 6 stycznia 2019, 19:48 O matko i córko! czy ten doktor nauk jakiś tam i jakiś tam! da nam w końcu spokój! zamiast coś zrobić w tych swoich tematach, rozpisuje się i rozwodzi o tym co nic po tym!
Pisze o sprawach o których wszyscy dobrze wiedzą i się orientują, jego rozprawki są na poziomie podstawówki!
Czy po to go wybraliśmy ,żeby czytać Jego co tygodniowe wypociny?? zacznij działać człowieku!!!!

Kamil

Data: 6 stycznia 2019, 20:38 Panie Rokita - budynek nie jest pod konserwatorem ale jest w strefie konserwatorskiej. Może się Pan do tego odnieść?
I w Pana artykule jest błąd - nie \"instalacji winy\", tylko chyba miał Pan na myśli widny?

Lo

Data: 6 stycznia 2019, 21:06 Nie rozumiem po co to wypracowanie zupełnie jak z liceum -proszę nie pisać tylko działać !

Janusz

Data: 6 stycznia 2019, 23:37 Czekam na konkrety, po co taki zapis, nic Pan Doktor nie wnosi. Czekam - już jest a nie ma być. I dalej - poprawność zapisu nazw ulic - litości - bo jeszcze raz Pan to napisze to osobiście zwrócę się do Księdza Rektora Uczelni o upomnienie. Niech Pan nie daje propozycji tylko nam da to co Pan już zrobił..., już. Co do obsady w urzędzie - obserwujemy Pana Dobrą Zmianę..

by najmniej vs. można by

Data: 7 stycznia 2019, 01:37 Panie doktorze NHWNHiSUKSWwW-Wie,
informuję uprzejmie, że znaki przestankowe są przez większość społeczeństwa w codziennym użyciu. Może i pan spróbuje.

Mieszkaniec GK

Data: 7 stycznia 2019, 11:48 Panie Rokita gratuluję uzyskania tytułu naukowego ale niech Pan już skończy z tym idiotycznym podpisywaniem się jaki tytuł i gdzie otrzymany. Po prostu dr. Pomysły są dobre. Jaki zrezygnował z PiSu i startował jako bezpartyjny. I jeszcze jedno. A jak mają pracować kobiety i matki może do 20.00 i od której? Kodeks pracy dr zna ? Tych kilka urzędnicze chce Pan pozbawić prawa do dbania o rodzinę. Można np. w poniedziałek niech jakiś potrzebny referat pracuje o godz. dłużej ale w piatek pracowali by o godz. krócej. Proszę o jedno niech Pan dr. nie przenosi pomysłów PiSu do gminy bo kasy zabraknie na nagrody.

hmm

Data: 7 stycznia 2019, 12:29
Autor rozprawki, nie wiadomo w jakim celu, brnie i pogrąża się dalej...tak rozumiem opinie większości. Ignoruje tym samym zdanie wyborców.
O czym to świadczy?
Dobrą odpowiedzią na ignorancję zdaje sie być ignorowanie ignoranta. Zarówno przy reagowaniu na Jego teksty jak i ... przy urnie wyborczej za prawie 5 lat.

Czy Autor zareaguje na liczne wpisy wyborców?

Od zwolenników Autora oczekuję merytorycznych argumentów, nie takich jak:
- lewacka zaraza idzie dalej,
- Bardzo mądre propozycje,
- bardzo mądre słowa.

Rozumiem zartoskanych o poprawność językową, polszczyzna obowiązuje chyba Polaków wszystkich sortów.

A patent doktora nauk... nie zwalnia, lecz raczej bardziej zobowiązuje. Tym bardzie, że Autor epatuje swym tytułem (dowód skromności?) nie bacząc na to , że szkodzi tym sobie i prawdziwym naukowcom.... .

Przewodniczącym Rady jest sie nie wiadomo jak długo... człowiekiem zaś do końca swych dni.Marcins

Data: 7 stycznia 2019, 14:16 Bez zarejestrowania się w e-Puapie oraz bez posiadania kwalifikowanego podpisu elektronicznego wielu spraw w formie e-urzedu nie załatwi się. O tym należy uświadomić obywateli.

Dany

Data: 7 stycznia 2019, 16:22 \"godziny pracy urzędu dostosowane do godzin pracy mieszkańców\"
Zakładając, że przeciętny mieszkaniec GK pracuje od 8 do 16 to może Urząd niech pracuje od 17-01?
Kończ Waść swoje wypociny.

MMM

Data: 7 stycznia 2019, 19:05 Panie doktorze przewodniczacy, \'bynajmniej\' powinno być pisane razem a cała reszta to zwykły bełkot bla, bla, bla jak zawsze. zamiast rujnować choc raz coś byscie zbudowali PiSowcy !

Mariola

Data: 8 stycznia 2019, 06:00 Czy urząd na czas mrozów coś uczyni by bezdomni nie stali całe noce u p.Janka pod sklepem ?
Przecież można im udostępnić izbę po skarbniku.

Qala

Data: 8 stycznia 2019, 07:24 Witam,

Panie Przewodniczący, oto moje propozycje dla Pana na najbliższy czas:
- zobligować straż miejską do kontroli materiału którym pala mieszkańcy w piecach ( po południu w okolicy przedszkola samorządowego nie można oddychać),
- uporządkować parkowanie samochodów w szczególności przy przejściach dla pieszych, chodnikach i na skrzyżowaniach.

Pozdrawiam i życzę sukcesów.

ppp

Data: 8 stycznia 2019, 08:34 powinien być portal, gdzie można zgłaszać swoje propozycje, uwagi, skargi.
Np. na skrzyżowaniu Głowackiego i Staszica parkują samochody. Powoduje to niebezpieczne sytuacje.
1. Zobowiązać komendanta straży miejskiej do przypilnowania, by skrzyżowanie zawsze było drożne.
2. Zrobić na Głowackiego miejsca parkingowe prostopadłe względem jezdni. Powstałoby zatem kilkanaście miejsc parkingowych.

ponurak

Data: 8 stycznia 2019, 11:01 A czy wiecie kto jest sekretarką Strzyżewskiego? I to nie są znajomości????

Ali do Ponurak

Data: 10 stycznia 2019, 18:56 No kto?

Przecinek

Data: 14 stycznia 2019, 11:38 Nie wierzę, po prostu nie wierzę, że osoba z tytułem doktora pisze tak niestaranie. Albo ktoś nam nawija makaron albo coś tutaj jest zdecydowanie nie tak.
Moje \"ulubione\" zdanie:

\"Ostatnia propozycja, lecz by najmniej nie mniej ważna od pozostałych dotyczy planowanego od lat lecz nigdy nie zrealizowanego projektu udostępnienia budynku tzw. nowego ratusza znajdującego się przy ulicy 3 maja 10 gdzie siedzibę ma większość kluczowych wydziałów dla osób niepełnosprawnych bądź tych o ograniczonych możliwościach poruszania się.\"

1. bynajmniej, a nie by najmniej.
2. \"od lat, lecz\", a nie \"od lat lecz\"
3. niezrealizowanego, a nie nie zrealizowanego
4. 3 Maja, a nie 3 maja
5. Kto da więcej?

Do Qala oraz ppp

Data: 14 stycznia 2019, 16:29 Zgadzam się z komentarzami nt. parkowania. Myślę, że znalazło by się jeszcze wiele miejsc, gdzie nie ma gdzie zaparkować= ludzie parkuję niepoprawnie. Zachęcam Przewodniczącego do przejścia się m.in. po Parceli, Skierniewickiej, Kalwaryjskiej przy Szkole, 3-go Maja (tu chyba widok zapchanego parkingu to codzienność), Dominikańskiej przy Edenie, wreszcie na osiedle Wyszyńskiego. Wszędzie tam są problemy z parkowaniem. Udostępnienie miejsc parkingowych pod Ratuszem to fajna inicjatywa, ale to kropla w morzu potrzeb, potrzebne są nowe miejsca parkingowe, samochodów nie ubywa i ubywać nie będzie.

Ponurak

Data: 14 stycznia 2019, 17:36 Do Ali: pani Walczak z domu

Marek

Data: 15 stycznia 2019, 09:28 Duży parking na miejscu targowiska - stamtąd wszędzie blisko - do Urzędu, na Pocztę itp. A targowisko na Zakalwarię.

oj

Data: 15 stycznia 2019, 13:13
Duży parking na miejscu targowiska - stamtąd wszędzie blisko .... dobre to na teraz i na przyszłość.

Samochodów będzie przybywać, wolnych przestrzeni pod parkingi - nie. Pamiętajmy o nowych pokoleniach.

Czas na zmiany w myśleniu o przyszłości!

Karol

Data: 16 stycznia 2019, 20:32 Pan Doktur nie robił doktura i mobilizacji z polskiego tyko z historii więc wybaczcie mu polszczyznę, ma do tego prawo.

xxx

Data: 18 stycznia 2019, 19:59 Tej pisaniny nie sposób już czytać ...

zły

Data: 19 stycznia 2019, 11:05 Jaką frajdę mają zajadli przeciwnicy PIS-u aby się przejechać po Rokicie, każdy pretekst jest dobry począwszy od braku przecinka do dziur w jezdni, ale cóż się dziwić PO-kulturze ich poznacie.

FRed

Data: 19 stycznia 2019, 20:05 Do złego:
Mylisz się. Jak ktoś krytykuje Rokite to od razu jest z PO? Czyli jest uprzedzony? Ja jestem za PiSem, a mi się te teksty nie podobają.