Ta strona wykorzystuje pliki cookie do analizowania ruchu i mierzenia skuteczności reklam.
Dowiedz się więcej ZGODA


Siedem dni, dwa różne głosowania, jedna wielka kompromitacja

Dodano: 5 lipca 2018; Głosując w przeciągu tygodnia dwukrotnie – i zupełnie odmiennie - nad wysokością pensji burmistrza radni udowodnili, że trudno ich traktować poważnie.

Pisałem już kilkukrotnie, że to dziwna rada. Podczas jej posiedzeń nie odbywają się żadne dyskusje, praktycznie nikt nie zadaje pytań, a prawie wszystkie uchwały podejmowane są jednogłośnie. Ostatni tydzień jej działalności przebił jednak wszystko to, co działo się do tej pory.

Pod koniec czerwca rada głosowała nad uchwałą obniżającą pensję burmistrza. Wynik głosowania: zero głosów za, zero głosów przeciw, wszyscy wstrzymali się od głosu. Uchwała nie została więc podjęta. Siedem dni później wynik głosowania na uchwałą o identycznej treści: wszyscy radni za (przy jednym głosie wstrzymującym się). A wszystko to – tradycyjnie – bez żadnych pytań, dyskusji czy wyjaśnień.

Zdaję sobie sprawę, że temat obniżki wynagrodzeń wójtów i burmistrzów budzi kontrowersje nie tylko w Górze Kalwarii. I że z różnych miejsc w Polsce słychać głosy sprzeciwu wobec odgórnego regulowania tej sprawy zgodnie z widzimisię jednego człowieka. Rozumiem też, że niełatwo obniża się wynagrodzenie swojemu koledze. Ale myślałem, że są jakieś granice kompromitacji, których ta rada nie zdecyduje się przekroczyć. Okazuje się, że się pomyliłem.

Jak można bowiem poważnie traktować radnych, którzy wszyscy, gremialnie (poza jednym) na przestrzeni siedmiu dni zmieniają zdanie o 180 stopni? I – co warto podkreślić – nie robią tak w wyniku jakichś nowych argumentów czy wyjaśnień, tylko bez żadnej dyskusji podnoszą ręce w głosowaniu.

Warto zadać pytanie: dlaczego tak robią? Czy sami podejmują takie decyzje, czy też robią to na czyjeś polecenie? Czy nie mają własnego rozumu i nie widzą, że zwyczajnie się ośmieszają? I czy zdają sobie sprawę z tego, że ośmieszają nie tylko siebie, ale pośrednio także instytucję, do której zostali przez mieszkańców wybrani?

Mateusz Baj
Dodaj swój komentarz

Imię (pseudonim):

Treść:

Komentarze (19)

654

Data: 5 lipca 2018, 10:38 Zapamientajmy te nazwiska, zapamiętamy przy urnach żeby wiedzieć gdzie nie stawiać x. Ile jeszcze będa kompromitować ta biedna nasza Gmine? :/

fgh

Data: 5 lipca 2018, 10:40 To już nawet nie jest żenujące ani żałosne. To stało się po prostu przykre, że takie osoby nami rządzą i bezwstydnie robią z ludzi idiotów. Wstyd, wstyd, wstyd!

Mieszkaniec

Data: 5 lipca 2018, 11:31 Komentarz został ukryty z powodu naruszenia zasad komentarzy.

A.

Data: 5 lipca 2018, 11:32 Kto był tym jedynym, który nie zmienił zdania?

Ralf

Data: 5 lipca 2018, 11:41 No i teraz ludzie będą pluć, a na sesjach nie byli i biorą informacje tylko z tego nie obiektywnego portalu. Po co samemu ruszać głową?

hmm

Data: 5 lipca 2018, 11:49 Tym razem zgodzę się z większością wniosków pana Mateusza; choć niektóre zbyt delikatne...
To kolejne zdarzenie może - i powinno - pobudzić do przedwyborczej refleksji większość mieszkańców, szczególnie tych, którzy:
- olewają wybory,
- głosują za flaszkę czy kielonka,
- głosują bezrefleksyjnie,
- ulegają chorej presji różnych obiecywaczy i z oszustw ich nie rozliczają przed urną.
Sądzę, że inni NORMALNI WYBORCY dołożą kolejne argumenty do tej listy.
Pozdrawiam myślących zdroworozsądkowo i głosujących z korzyścią.. dla siebie i Gminy. Konsekwentnie.

Bogusław

Data: 5 lipca 2018, 14:23 podobnie w Konstancinie i innych samorządach.To wynik wyborów do jednomandatowych okręgów wyborczych.

Wacek

Data: 5 lipca 2018, 21:48 Oni mają nas za głupców i myślą że ich wybierzemy.
Niedoczekanie panie Nadstawny .

Do Mieszkańca

Data: 5 lipca 2018, 23:10 Jak porównujesz radę do mafii to uważaj, żeby cię ktoś nie pozwał za naruszenie dóbr osobistych. Miłych snów.

Mieszkaniec

Data: 6 lipca 2018, 07:06 Uważam że potrzeba w gminie kogoś, nowego, świeżego, stara kadra juz sie wypalila. Wybory przed nami, mamy szansę na zmiany ... oby na lepsze.

XXX

Data: 6 lipca 2018, 10:38 Czas na zmiany burnistrza i rady gminy. Ta ostatnia pd kilku kadencji w nie zmienionym składzie.Czas na to aby zwykli mieszkańcy miasta i gminy zasiadali w tej radzie,może lepiej będą patrzeć birmistrzowi na ręce. To mieszkańcy powinni określać wysokość poborów burmistrza bo to z ich lokalnych podatków są utrzymyeani jak rada zresztą.

hmm

Data: 6 lipca 2018, 11:25 Wacku, to nie pierwszy raz wyborcy narzekają na tych, których sami wybrali. Potem się zarzekają, że nigdy więcej. A finalnie...wielu tych samych radnych zostaje wybranych przez tych narzekających. Jaki z tego wniosek??

nsz

Data: 6 lipca 2018, 12:54 ja wiem, że Pani radna mieszkanka bloków na KSW więcej się nie dostanie. Lans na imprezach gminnych nie pomoże. Nic dla okolicy nie zrobiła i trzyma sztamę z radnym-prezesem, a długi spółdzielni rosną. Ile jest obecnie wobec ZGKu? Panie Mateuszu proszę się zainteresować tematem - Pana rodzina ma tam mieszkanie.

Ja

Data: 8 lipca 2018, 14:37 Panie Mateuszu położył Pan gazetę Nad Wisłą którą założył Pana śp. Tata właśnie takim poziomem pisaniny... żenada!!!

hmm

Data: 9 lipca 2018, 13:19 @ja
Mocny zarzut a argumenty gdzie??
Bo chyba nie o gołosłowie chodzi...(by się lansować, \"zabłysnąć\" intelektem, czy komuś przykrość sprawić???)

Qbanczyk

Data: 9 lipca 2018, 14:46 Niechybnie wybory się zbliżają i to wielkimi krokami. Władza chce pokazać pospólstwu jaka jest dobra i obniża sobie pensje by po wyborach sobie podwyższyć.

ja

Data: 10 lipca 2018, 11:09 do hmm: napisałeś wcześniej komentarz dla mnie niż mój się ukazał. to Pan Redaktor sam pisze komentarze??? Ale po co?

hahaha

Data: 28 sierpnia 2018, 14:22 A teraz ten mały człowiek bez wizji , bez pojecia, bez ambicji ,Górą Kalwarią bedzie rzadzil. A sio!

wiek

Data: 5 grudnia 2018, 05:26 A może by tak Radni sobie ujeli wynagrodzenia i niech biorą tylko np, zwrot za dojazdy wszak to tylko funkcja społeczna i przecież Oni robią to dla ludu poco im tak wysokie diety + za posiedzenia w komisjach niech np. dostaną po 150 złotych czyż to nie wystarczy ,Moi drodzy Radni burmistrz odpowiada za całą naszą społeczność czyli za ok.20000 ludzi tu nie jest mowa o ogromnych pieniądzach w miarę rozsądku ale czy Wy jako radni macie dystans do swojego wynagrodzenia miejcie trochę honoru i zrzeknijcie się tych diet