Urazy i kontuzje podczas uprawiania sportu - jak sobie z nimi radzić?

Dodano: 23 kwietnia 2024; Materiał promocyjny Powszechnie uznaje się, że sport to zdrowie. Niemniej jednak podczas aktywności fizycznej, szczególnie na świeżym powietrzu nietrudno o kontuzje. Jak powinna wyglądać pierwsza pomoc w przypadku urazu podczas uprawiania sportu? Jakie leki bez recepty można zastosować?


News will be here

Zapobieganie urazom - rozgrzewka i wsparcie dla stawów


Zanim zastanowimy się jak radzić sobie z kontuzją podczas aktywności fizycznej warto rozważyć co zrobić, żeby do urazu nie dopuścić. Ważnym aspektem jest na pewno odpowiednie przygotowanie się do treningu, czyli rozgrzewka. Rozgrzanie mięśni poprawia ich elastyczność, wydolność i gotowość do pracy. Dzięki temu nie tylko unikniemy kontuzji, ale również będziemy w stanie osiągnąć lepsze wyniki podczas ćwiczeń. Kiedy zaczynają pracować mięśnie, również stawy są wprawiane w ruch. One też powoli się rozgrzewają, co sprawia, że zwiększa się ich ruchomość i elastyczność. Wsparciem dla struktur stawowych jest również właściwa suplementacja.

Jakie suplementy na stawy warto stosować podczas regularnych ćwiczeń?


Zdarza się, że po bieganiu czy jeździe na rowerze pojawia się ból stawów. Może mieć to związek z mikrouszkodzeniami, do jakich dochodzi w czasie ćwiczeń. W takim wypadku warto rozważyć stosowanie takich składników jak: kolagen chondroityna, glukozamina czy kwas hialuronowy. Ich zadaniem jest odbudowa i regeneracja chrząstki stawowej. Przekłada się to na zmniejszenie bólu w stawach i poprawę ich ruchomości. Co więcej regularna suplementacja opóźnia postępujące zmiany degeneracyjne w chrząstce stawowej.

Sprawdź dostępne online: tabletki na stawy - Apteka Dla Rodziny.

Urazy i kontuzje podczas ćwiczeń - co warto zastosować?


Jeśli podczas ćwiczeń złapie nas nagły, silny ból zdecydowanie lepiej będzie przerwać aktywność, może to oznaczać, że doszło do urazu. Jakie leki przeciwbólowe można zastosować w takim wypadku? Są to doustne środki przeciwbólowe i przeciwzapalne zawierające między innymi ibuprofen naproksen, meloksykam, ketoprofen czy deksketoprofen. Wszystkie te substancje dostępne są bez recepty. Pozwolą one złagodzić dolegliwości bólowe, a stosowane przez kilka dni pomogą również ugasić stan zapalny. Oprócz preparatów doustnych dostępne są różnego rodzaju żele o miejscowym działaniu przeciwbólowym, przeciwzapalnym i przeciwobrzękowym. Do tej grupy zaliczyć można leki z diklofenakiem, naproksenem czy ibuprofenem. W przypadku pojawienia się większego obrzęku warto zastosować natomiast tak zwaną kwaśną wodę. Octanowinian glinu dostępny jest w formie żelu lub tabletek, które służą do przygotowania roztworu. Na większy obrzęk sprawdzi się roztwór kwaśnej wody, który założyć należy na opuchliznę, odpowiednio zabezpieczyć i pozostawić na dłuższy czas.

Tutaj znajdziesz >> tabletki przeciwbólowe na stłuczenia - aptekadlarodziny.pl

Ból mięśni po treningu


Po intensywnym treningu mogą pojawić się bóle mięśni, aby je złagodzić można zastosować maści rozgrzewające. Pomoże również ciepła kąpiel lub okłady rozgrzewające. Podczas treningów nie można zapominać o diecie bogatej w białko i właściwej suplementacji. Osoby regularnie uprawiające sport mają zwiększone zapotrzebowanie na wiele składników odżywczych i mineralnych. Dlatego w diecie warto uzupełniać między innymi magnez, witaminę D, witaminy z grupy B, a w niektórych przypadkach również potas. Dzięki tym witaminom i minerałom uda się zapobiegać m.in. bolesnym skurczom mięśni. Sprawdź lek na skurcze mięśni w ofercie Apteki dla Rodziny.

Zdecydowanie lepiej zapobiegać urazom i kontuzjom podczas treningów niż później się z nimi zmagać. Gdy jednak do nich dojdzie warto zastosować leczenie, które pozwoli złagodzić dolegliwości bólowe. Niekiedy uraz może być na tyle poważny, że konieczna będzie interwencja lekarska. Zatem gdy objawy nie ustąpią po kilku dniach nie należy zwlekać z wizytą u specjalisty.