Viva Magnus! Viva Ludus! Długi weekend na zamku w Czersku

Dodano: 9 czerwca 2023; Joanna Kuźmin-Wańkowicz W czwartek 8 czerwca na zamku w Czersku rozpoczął się 4-dniowy festiwal Historia Viva - Viva Magnus,Viva Ludus.

Dzięki grupie rekonstruktorów Kuźnia Borzywoj sięgniemy w głąb dziejów, do początku czerskiego grodus, którego założycielem był prawdopodobnie Magnus, angielski królewicz.To pasjonująca historia wciąż pełna tajemnic, ze smokiem na czele.

Założycielem i niezwykłym pasjonatom epoki średniowiecza i wieku XVII jest pan Mikołaj Makowski, który od godziny 12:00 uracza gości historią o Komesie Magnusie oraz smoku czerskim.

- Dowodem na to, że tu był i być może został pochowany sam królewicz angielski Komus Magnus jest min. jego kubek, najbogatszy jaki tu znaleziono oraz trzy metrowy grób wyposażony w miecz, włócznie, bogate elementy ozdobne ze złotym pierścieniem. Szukam cały czas tego powiązania czy to jest faktycznie ten angielski książę gdyż jest dużo „za” i dużo „przeciw”.

Grób ten odkryto dopiero 50 lat temu. Były prowadzone badania DNA, badania szkliwa, analizowany był styl pochówku typowo germański. Jest duże prawdopodobieństwo że Komus Magnus trafił tutaj na zamek i tutaj ży a także zmarł – mówi z pasją i zaangażowaniem pan Mikołaj.

Następnie możemy posłuchać i pooglądać jak wyglądało życie codzienne w średniowieczu – jakiej używano broni w XI i XII wieku, jak wyglądała zaopatrzona w zioła i zboża kuchnia oraz codzienna dieta zwykłych mieszkańców.

Po tych bogatych w wiedzę wykładach pan Mikołaj zaprasza dzieci zarówno te małe jak i duże na cykl zabaw plebejskich w których skład wchodzą: drużynowe przeciąganie liny, sztafeta z drewnianą łyżką i orzechem, wyścig na 3-osobowych nartach oraz kubba – gra polegająca na zbijaniu pionków.

Ponadto w weekendowej ofercie organizatorzy umieścili również Weekendowy Festiwal Piwa. Miłośnicy kraftowych trunków będą mieli okazję aby przy muzyce, w fajnej chilloutowej atmosferze skosztować piw z browarów: Browarka, Huzar, Nook, Piwo z Żuka, Browary Przełom, Skrzat, Alchemik.

Na zamkowej scenie w sobotę zadebiutuje stand-up. Ze swoim programem wystąpi Rafał Rutkowski. Komik w swoim programie jak zwykle punktuje absurd i głupotę którą zauważa we współczesnym świecie.

Gospodarze wydarzenia zachęcają do wzięcia ze sobą koców, leżaków, koców piknikowych  gdyż przy tak pięknej pogodzie i tylu atrakcjach zamek w Czersku wydaje się być idealnym miejscem na spędzenie długiego weekendu.
Dodaj swój komentarz

Imię (pseudonim):

Treść:

Komentarze (3)

komu

Data: 10 czerwca 2023, 10:39 W mieście gdzie co piąty ledwo ukończył gimnazjum oni piszą po ichnemu dla kogo ?

Larum

Data: 10 czerwca 2023, 10:42 "Joanna Kuźmin-Wańkowicz napisała: oraz trzy metrowy grób"

mieszkaniec

Data: 12 czerwca 2023, 08:01 jaki jest repertuar imprez gminnych na najbliższy miesiąc? w Konstancinie cały czas się coś dzieje, a w Górze?
Lud potrzebuje chleba i igrzysk.